Poznaj mniej oczywiste zalety pracy w niemieckiej opiece

Gdy mówimy o zaletach pracy w charakterze Opiekunki osób starszych w Niemczech, zwykle podkreślamy przede wszystkim, że zawód ten jest za naszą zachodnią granicą opłacalny finansowo. Często podkreślamy też, że można go wykonywać nawet wtedy, gdy nie szuka się pracy na stałe, ale na jakiś czas. Okazuje się jednak, że praca jako Opiekunka Niemcy ma również co najmniej kilka nieoczywistych zalet.

Po pierwsze – rozwinięcie pozytywnych cech charakteru

Funkcjonowanie w społeczeństwie staje się łatwiejsze, jeśli ma się w sobie nie tylko asertywność i wysokie poczucie własnej wartości, ale również empatię i umiejętność współczucia. Nietrudno się jednak domyślić, że nie są to cechy, którymi każdy może się pochwalić. Ich brak na starcie dorosłego życia nie oznacza jednak, że nie można ich w sobie wypracować. Pomagają w tym kursy, spotkania z terapeutami i odpowiednie lektury, doskonałym sposobem na ich zdobycie może być jednak też wyjazd do Niemiec.

Opiekunka w Niemczech staje przed zróżnicowanymi wyzwaniami i często jest konfrontowana z sytuacjami, których wcześniej nie była w stanie przewidzieć i zaplanować. Uczy się wtedy dbać o siebie, pielęgnuje w sobie jednak również zrozumienie dla innego człowieka. To właśnie połączenie empatii i asertywności jest tym, które jest uważane za szczególnie wysoko cenione w karierze zawodowej. Przydaje się też w życiu osobistym.

Po drugie – nauka niemieckiego

W dwudziestym pierwszym wieku znajomość jednego tylko języka obcego może już nie być wystarczająca. Angielski jest uważany powszechnie za język międzynarodowy i nie można utrzymywać, że sprawna komunikacja w nim otwiera wszystkie drzwi. Co innego, gdy poza nim zna się także inny język obcy. Niemcy to kraj, z którym Polska prowadzi intensywną wymianę gospodarczą, silne są też relacje kulturalne i społeczne między oboma państwami. Niemiecki jest więc językiem, który warto znać, a gdzie można nauczyć się go szybciej niż w Niemczech, w otoczeniu ludzi posługujących się nim na co dzień? Już znajomość podstaw niemieckiego jest wystarczająca, aby podjąć pracę w charakterze Opiekunki, a opanowywanie kolejnych słów i zwrotów nie jest wcale trudne, gdy nieustannie można ćwiczyć je z seniorem. Wypada przy tym podkreślić, że osoby starsze niejednokrotnie okazują się fantastycznymi nauczycielami. https://www.aterima-med.pl/oferty-pracy

Po trzecie – nowe znajomości

Może się wydawać, że opieka nad seniorem to tylko praca. Trudno jednak polemizować z tym, że jest to praca niezwykła, w czasie której można nawiązać wiele nowych przyjaźni. Każdy Opiekun jest inny i każdy inaczej podchodzi do relacji z ludźmi. Często można jednak usłyszeć o znajomościach, które narodziły się w Niemczech i są utrzymywane do dziś, nawet jeśli dawna Opiekunka wybrała inną ścieżkę kariery zawodowej. Opiekunowie przyjaźnią się też ze sobą nawzajem dzieląc się nie tylko doświadczeniem, ale i ułatwiającym radzenie sobie z trudnościami poczuciem humoru.