Kalendarz wyborczy szybko „tyka”

To już pewne – dokładnie 15 października zdecydujemy jako wyborcy o nowym składzie Sejmu i Senatu. Na Wiejskiej, gdzie znajduje się parlament pojawi się 460 posłów oraz 100 senatorów. W tarnowskim okręgu wyborczym – do Sejmu jest to okręg numer 15 – wybierzemy dziewięciu posłów. Przypomnijmy, że nasz okręg wyborczy obejmuje miasto Tarnów oraz powiaty bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski, wielicki oraz miasto Tarnów. Natomiast wybory do Senatu odbywają się w okręgach jednomandatowych. Powiat bocheński, brzeski, proszowicki i wielicki wybiera jednego senatora, natomiast powiat tarnowski, dąbrowski oraz mieszkańcy miasta Tarnowa – drugiego.

Co do tego czasu powinny zrobić komitety wyborcze? Na co powinni zwrócić uwagę wyborcy.  W Dzienniku Ustaw opublikowano postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu wyborów parlamentarnych. Oznacza to, że oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza przed wyborami wyznaczonymi na 15 października. Przedstawimy kalendarium wyborcze opisane w postanowieniu w sprawie ogłoszenia wyborów.

 

DO 28 SIERPNIA: Zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego oraz powołanie okręgowych komisji wyborczych

OD 1 WRZEŚNIA DO 12 PAŹDZIERNIKA: Składanie wniosków o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów oraz o zmianę miejsca głosowania

DO 6 WRZEŚNIA DO GODZINY 16:  Zgłaszanie list kandydatów na posłów i senatorów

DO 15 WRZEŚNIA: Zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych

DO 25 WRZEŚNIA: Powołanie obwodowych komisji wyborczych

DO 2 PAŹDZIERNIKA: Zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego

DO 2 PAŹDZIERNIKA:  Podanie informacji o listach kandydatów na posłów i senatorów

DO 6 PAŹDZIERNIKA: Wnioski o głosowanie przez pełnomocnika

DO 10 PAŹDZIERNIKA: Składanie przez wyborców za granicą wniosków o ujęcie ich w spisie wyborców

Kalendarz wyborczy mówi, że kampania wyborcza zakończy się 13 października (o północy). Głosowanie odbędzie się 15 października w godzinach 7-21 (jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania).

(mak)