Wybory 2023. Lista Koalicji Obywatelskiej skompletowana

Poseł Urszula Augustyn będzie otwierała listę Koalicji Obywatelskiej w zaplanowanych na 15 października 2023 roku wyborach parlamentarnych. Taką decyzję podjęły władze partii (Platformy Obywatelskiej) podczas ostatniego posiedzenia władz krajowych PO. Warto wspomnieć, że na listach KO znajdą się także przedstawiciele Nowoczesnej oraz środowisk skupionych wokół zielonych oraz z Inicjatywy Nowackiej.

Już dzisiaj wiadomo, że w wyborach do Senatu kandydatem opozycji będzie starosta bocheński Adam Korta (okręg nr 35 obejmujący powiat bocheński, brzeski, proszowicki i wielicki). Natomiast kandydatem w okręgu numer 34 (Tarnów oraz powiaty tarnowski i dąbrowski) będzie dr habilitowany Stanisław Sorys. – Na naszej liście jest co prawda 18 nazwisk, ale do momentu rejestracji istnieje jeszcze prawdopodobieństwo „lekkiej” korekty – mówi nam jeden z tarnowskich liderów PO.

Numerem 1 na liście jest Urszula Augustyn. Od 2005 roku poseł na Sejm RP. W gabinecie cieni PO odpowiada za oświatę. Z wykształcenia jest nauczycielem, przez wiele lat pracowała jako dziennikarka tarnowskiej rozgłośni RDN Małopolska (radio diecezji tarnowskiej).

Numer 2. Roman Ciepiela – od 2014 roku prezydent Tarnowa, włodarzem miasta był też w latach 1995 – 1998, a potem wiceprezydentem do roku 2000. W latach 2002 do 2014 radny sejmiku małopolskiego, wicemarszałek Małopolski w latach 2006 do 2014. Inżynier – Ogrodnik.

Numer 3. Elżbieta Achinger z Wieliczki. Była posłem na Sejm RP w latach 2011 do 2015 roku. Wcześniej radna sejmiku samorządowego województwa małopolskiego, prawnik z wykształcenia, twórca wielu Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Małopolsce.

Numer 4Robert Wardzała – był posłem na Sejm RP w latach 2011 – 2015. Obecnie prezes Tarnowskiego Klastera Przemysłowego Plastikowa Dolina, szefował też jednej ze spółek województwa małopolskiego. Ekonomista z wykształcenia. Był żużlowcem. Ma na swoim koncie złote medale w Drużynowych Mistrzostwach Polski. Udziela się społecznie w Tarnowie; akcja Prawnik za Darmo oraz Ratuj życie – Oddaj krew.
Numer 5. Magdalena Łacna psycholog z Bochni, wiceszefowa tamtejszych struktur Platformy Obywatelskiej.

Numer 6. Łukasz Pasierb – szef PO w powiecie brzeskim, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Brzesku. Aktywista sportowy, wolontariusz.

Numer 7. Agnieszka Włudyka-Śliwa, przedsiębiorca z Ciężkowic. Udziela się w OSP, sponsor wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Numer 8. Tomasz Pietras – radny Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej.
Numer 9. Sebastian Stepek – lider Nowoczesnej w regionie, radny Rady Miejskiej w Tarnowie.

Numer 10. Jacek Tomasik – szef PO z powiatu proszowickiego.
Numer 11. Ewa Jasiak – pielęgniarka ze szpitala nowego Świętego  Łukasza w Tarnowie.

Numer 12. Jan Musiał – były poseł na Sejm RP, w latach 2007 – 2011. W latach 1998 – 2007 burmistrz Brzeska. Szefował małopolskiemu oddziałowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, obecnie szef Centrum Medycznego w Tarnowie – Mościcach (spółka podległa prezydentowi Tarnowa).
Numer 13. Agnieszka Danielewicz – radna tarnowska (Rady Miejskiej w Tarnowie)
Numer 14. Jarosław Marzec – były szef samorządu powiatowego w Bochni.

Kolejne miejsca: Numer 15. Krzysztof Kuboń, Numer 16. Marta Starska, Numer 17. Jerzy Kuca i numer 18. Oliwia Jastrząb.

 

mak