Jak ugotować krupnik? Przepis na tradycyjną zupę

Krupnik to jedna z najprostszych zup, które można znaleźć w typowo polskim menu. Tajemnica jego smaku tkwi w bulionie. To właśnie składniki wykorzystane w wywarze decydują o aromacie i smaku całej zupy. Jak ugotować krupnik, aby był tak pyszny, jak u mamy?

Przepis na krupnik – składniki

Krupnik to tradycyjna polska zupa, którą można przygotować na kilka sposobów. Wśród przepisów na to danie znajdują się zarówno receptury zawierające wywar warzywny, jak i mięsny. Ten drugi może być przygotowany na bazie drobiu albo wołowiny. W niektórych przepisach znajduje się również ryż, a inne całkowicie go pomijają.

 

Wielość przepisów sprawia, że nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jak ugotować krupnik oraz jakich składników do tego użyć. Jednak kierując się popularnością różnych wersji tej zupy, można wybrać jedną, która najczęściej pojawia się na polskich stołach. Co zawiera taki krupnik?

 

Podstawowe składniki na krupnik to udko z kurczaka, kasza jęczmienna oraz ziemniaki. Oprócz tego do przygotowania tradycyjnej zupy przydadzą się następujące warzywa:

  • marchewka,
  • pietruszka,
  • cebula,
  • por,
  • seler.

 

Krupnik nie obędzie się również bez zestawu przypraw, które zadbają o odpowiedni aromat i smak zupy. Podczas gotowania z pewnością przydadzą się sól, świeżo mielony pieprz, liście laurowe oraz ziele angielskie.

Jak ugotować krupnik? Przepis krok po kroku

Kiedy wszystkie składniki będą gotowe, pozostaje już tylko pytanie: jak ugotować krupnik? Przepis na zupę jest bardzo łatwy, a więc poradzi sobie z nim nawet największy amator.

 

Receptura radzi, aby zacząć od umieszczenia składników na bulion w głębokim garnku. Zatem w naczyniu powinny znaleźć się następujące produkty: woda, udko z kurczaka, liść laurowy, ziele angielskie, cebula oraz por. Całość należy wstawić do gotowania na delikatnym ogniu.

 

Bulion powinien przygotowywać się przez około godzinę. W tym czasie można obrać pozostałe warzywa i pokroić je w kostkę. Później należy wrzucić je do garnka wraz z kaszą jęczmienną. Taką mieszankę składników trzeba doprawić pieprzem i solą, a następnie pozostawić do gotowania przez kolejne 30 minut i połączyć w jednym garnku.

 

Po upływie tego czasu krupnik można jeszcze zabielić przy użyciu śmietany. Co zrobić, aby produkt się nie zważył? Należy odlać nieco zupy do osobnego naczynia i pozwolić jej nieco ostygnąć. Następnie można dodać do niej śmietanę oraz dokładnie połączyć ze sobą obydwa składniki za pomocą rózgi. Na koniec taką mieszankę wystarczy przelać do garnka i ponownie wymieszać z resztą krupnika. Później pozostaje już tylko rozlewać zupę do talerzy oraz serwować bliskim.

Z czym podawać krupnik?

Jeśli już wiadomo, jak ugotować krupnik, to warto wspomnieć też o tym, z czym go podawać. Zupa jest dość gęsta, a więc tak naprawdę można serwować ją bez dodatków. Jednak można też urozmaicić krupnik, aby stał się nieco mniej zwyczajny. Wystarczy uzupełnić go o koperek, pietruszkę, kromkę chleba czy kawałek mięsa z bulionu.