Reklama

Serwis i naprawa HDS – gdzie wykonywać?

Żurawie HDS, czyli hydrauliczne dźwigi samochodowe, są stosowane przy różnych pracach, w tym także przy rozładunku, załadunku i przeładunku materiałów. Ich konstrukcja daje dużo możliwości, można je wykorzystać do prac w trudno dostępnych miejscach. Częste użytkowanie dźwigów HDS powoduje, że maszyny te ulegają awariom, a do tego wymagają regularnych przeglądów.

Żurawie HDS, potocznie zwane dźwigami budowalnymi, to urządzenia służące do podnoszenia i przemieszczania ładunków w pionie i poziomie. Dźwigi HDS różnią się między sobą wysokością udźwigu oraz ciężarem udźwigu.

Żurawie HDS wyposażone są w pompę hydrauliczną, która czerpie energię z podwozia za pomocą przystawki odbioru mocy. Urządzenia takie posiadają bazę żurawia z kolumną obrotową. Kolumna ta połączona jest z wysięgnikiem, który składa się z jednego lub dwóch ramion. Na końcu ramienia zamontowany jest hak lub inne urządzenie chwytające. Za ruch dźwigu w poziomie lub pionie odpowiada rozdzielacz hydrauliczny.

Awarie żurawi HDS

Zakres eksploatacji żurawi HDS jest bardzo szeroki. Urządzenia te są bardzo funkcjonalne i z tego powodu są często wykorzystywane do różnych prac.

W dźwigach HDS najczęściej występują awarie w układzie hydraulicznym, na ogół są to wycieki cieczy roboczej. Przy intensywnej eksploatacji żurawia, a także przez niedostateczną kontrolę stanu technicznego urządzenia, może dojść do wystąpienia luzów na elementach roboczych. Najbardziej narażony na uszkodzenia jest również wysięgnik. Jego awaria jest spowodowana nadmiernym obciążaniem dźwigu. Dodatkowo powszechnie występują awarie urządzeń sterowniczych i chwytaków.

Naprawa i serwis żurawi HDS

Naprawa HDS (https://dzwignice.pl/serwis-urzadzen-dzwigowych/zurawie-przenosne-hds/obejmuje diagnostykę urządzenia, wymianę części zamiennych w obrębie przystawki, pompy, elektrozaworów itp. Dodatkowo serwis zajmuje się także regeneracją układów hydraulicznych. Wykonywana jest likwidacja wycieków z instalacji hydraulicznych oraz wymiana przewodów hydraulicznych i uszczelnień technicznych. Naprawy żurawi HDS obejmują również kapitalne remonty urządzeń oraz ich malowanie i piaskowanie.

Dźwigi HDS podlegają dozorowi technicznemu i według przepisów UDT są objęte trzema rodzajami badań. To przeglądy okresowe, doraźne eksploatacyjne i doraźne powypadkowe oraz poawaryjne. Konserwacja żurawi HDS powinna odbywać się w terminach określonych w instrukcji eksploatacji urządzenia.

Naprawa oraz serwis HDS powinien odbyć się w profesjonalnym serwisie specjalizującym się w konserwacji i renowacji urządzeń UDT. Dzięki temu operator oraz inni pracownicy pracujący w pobliżu dźwigu będą mieli zapewnione bezpieczeństwo podczas wykonywania zadań.