Reklama

WOT. Uroczysta przysięga wojskowa w Tarnowie

W sobotę, 3 grudnia,  na Rynku w Tarnowie 103 ochotników po szesnastodniowym szkoleniu podstawowym wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej stając się tym samym żołnierzami 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze, którzy w trakcie szkolenia charakteryzowali się determinacją, zaangażowaniem i bardzo dobrymi wynikami zostali wyróżnieni listami gratulacyjnymi w obecności swoich najbliższych.
Wszystkich swoją obecnością zaszczycił Zastępca Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej – gen. bryg. Maciej Klisz. W wydarzeniu uczestniczyli także funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Staży Miejskiej, przedstawiciele lokalnych samorządów oraz organizacji społecznych. Dowódca 11 MBOT płk Marcin Siudziński podczas swojego wystąpienia podkreślił jak niezwykle ważny jest powrót wojska w historyczne mury miasta Tarnowa.
Największa ilość żołnierzy pochodzi z Tarnowa i powiatu tarnowskiego. To właśnie oni zasiłą między innymi szeregi najnowszego 113 batalionu lekkiej piechoty w Tarnowie, który jest jednym z pododdziałów 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
W szeregach 11 MBOT są osoby w każdym wieku (najmodsza osoba ma 18 lat, najstarsza 63), które wykonują różne zawody, a niektórzy pełnią służbę ramie w ramie z najbiższą rodziną. Po ostatnim powołaniu do małpopolskich terytorialsów dołączyła 5-osobowa rodzina o takim samym nazwisku, dwa małżeństwa i rodzeństwo. Obecnie Brygada liczy ponad 1700 żołnierzy i ciągle rozszerza swoje szeregi. Żołnierze mają możliwość pełnienia służby w zależności od miejsca zamieszkania w 111 blp (Kraków-Rząska), 112 blp (Oświęcim), 113 blp (Tarnów) i 114 blp (Limanowa.)
W trakcie uroczystej  przysięgi wojskowej miał miejsce pokaz sprzętu wojskowego jednostek z Garnizonu Kraków, innych służb mundurowych. Można było odwiedzić stoiska 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Żandarmerii Wojskowej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej, które dały możliwość zaznajomienia się ze służba oraz posiadanym sprzętem.
Następne powołanie w ramach „Ferie z 11 MBOT” odbędzie się 10 grudnia 2022 roku. Aby dołączyć do szeregów Małopolskiej Brygady, wystarczy skontaktować się z rekruterem za pośrednictwem strony: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/ lub odwiedzić najbliższe Wojskowe Centrum Rekrutacji (WCR).

 

Informacja nadesłana