Zakup mieszkania z rynku pierwotnego czy wtórnego – co wybrać?

Gdy uzbieramy już fundusze na zakup wymarzonego mieszkania, jedno z pierwszych pytań, które od razu się nam nasuwa jest to, czy bardziej opłaca się nam kupować mieszkanie na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy, o których można by napisać oddzielne artykuły. W tym tekście przedstawimy jednak ich dwie najważniejsze cechy, które mogą pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji – finanse i jakość, a resztę przedstawimy w formie przejrzystej tabeli.

Finanse i udogodnienia

Mieszkania na rynku wtórnym są nawet o 10% tańsze niż ich odpowiedniki na rynku pierwotnym, a cenę można dodatkowo negocjować. Dodatkowo są one często położone w doskonale skomunikowanych częściach miasta z bogatą infrastrukturą handlowo-usługową, szkolną i zdrowotną, co pozwala oszczędzać nie tylko czas, ale i pieniądze. Mieszkania z rynku pierwotnego mają jednak tę przewagę, że są nowe, więc nie wymagają remontów, a co za tym idzie także składek na fundusz remontowy. Zwykle można także dokupić miejsce parkingowe lub przynależny do mieszkania garaż. Dodatkowo przysługuje nam na nie gwarancja obowiązująca nawet 5 lat od momentu zakupu.

Jakość i styl

Na rynku wtórnym zazwyczaj mieszkania na sprzedaż Kraków są już gotowe – wykończone i umeblowane, dzięki czemu możemy się do nich wprowadzić od razu po podpisaniu umowy. Z jednej strony jest to niebywała wygoda, jednak z drugiej konieczność dostosowania się do gustu poprzedniego właściciela lub znowu – kosztowne remonty. Mieszkania z rynku pierwotnego zwykle oddawane są w stanie deweloperskim i muszą być wykończone przez pierwszego właściciela, co jest bardzo drogie, ale pozwala urządzić mieszkanie zgodnie z własnym poczuciem smaku.

Dokładne porównanie mieszkań z rynku wtórnego i pierwotnego znajduje się w poniższej tabeli:

 

 

Podjęcie decyzji o kupnie mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym musi być sprawą indywidualną. Żaden specjalista nie pomoże nam w jej podjęciu, jeśli najpierw nie będziemy wiedzieli, jakie są nasze finansowe możliwości oraz wymagania. Zapoznanie się z wadami i zaletami obu tych rozwiązań z pewnością może pomóc w tym trudnym wyborze.