Reklama

Czy współdzielenie samochodu ma wpływ na koszt ubezpieczenia OC?

Młodzi kierowcy w wieku mniej więcej od 18 do 24 lat odpowiedzialni są za prawie 40% wszystkich kolizji, oraz wypadków na drogach. Nic więc dziwnego, że towarzystwa ubezpieczeniowe mają dla tej grupy wiekowej ograniczone zaufanie w kwestii bezpieczeństwa drogowego, co przekłada się przede wszystkim na wyższe składki OC. Warto wiedzieć, co może zrobić młody człowiek na początku swojego dorosłego życia, aby uzyskać zniżki na ubezpieczenie. Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się o szczegółach tego rozwiązania.

Dlaczego warto zdecydować się na współwłasność samochodu?

Warto już na początku wspomnieć o tym, że kalkulator OC/AC to narzędzie łatwo dostępne, dzięki któremu już na wstępie można znaleźć odpowiednio niższe ubezpieczenie porównując oferty wielu towarzystw. Kolejną drogą do zaoszczędzenia na składkach OC jest współdzielenie pojazdu.

Ta opcja jest chętnie wybierana przez młodych kierowców, którzy nie mieli jeszcze szans wypracować swoich własnych zniżek. Jeśli pojazd ma kilku współwłaścicieli, niektóre z towarzystw uwzględniają staż, oraz historię zniżek dla wszystkich wpisanych w dowodzie rejestracyjnym osób. W efekcie im bardziej doświadczony drugi współwłaściciel pojazdu, tym składka OC jest niższa. Można zastanowić się nad kwestią, czy nie łatwiej byłoby wpisać jednego właściciela dla towarzystwa i w ten prosty sposób w zamian nie otrzymać niskiej oferty OC. Patrząc całościowo na to rozwiązanie nie jest to dobre, ponieważ:

  • młody kierowca w ten sposób nie wypracuje na drodze własnych zniżek. Kiedy osoba ta za jakiś czas będzie chciała mieć własne ubezpieczenie, zapłaci również maksymalnie wysoką składkę
  • gdy młodemu kierowcy zdarzy się wypadek, lub kolizja w aucie do którego nie był dopisany jako właściciel, towarzystwo ubezpieczenie na nowo przeliczy składkę i nakaże zapłacić więcej.

Jak wyliczana jest składka OC po dopisaniu współwłaściciela samochodu?

Wysokość składki OC  nie zależy tylko od danych auta, ale również od informacji o właścicielach, takich jak:

  • wypracowane zniżki
  • okres posiadania prawa jazd
  • wiek i wykonywany zawód

Z perspektywy towarzystw ubezpieczeniowych czterdziestoletni lekarz z prawem jazdy od 25 lat, będzie jeździł bezpieczniej niż jego syn-student, który prawo jazdy zdobył zaledwie parę miesięcy wcześniej. Nie jest to tylko teoria, a twarde dane statystyczne posiadane przez policję. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają różne podejścia do wyliczania składek OC przy dwóch, lub więcej właścicielach. W niektórych z nich są brane pod uwagę dane pierwszego właściciela, a dla innych wartość nadrzędną ma historia, oraz kto z nich wypracował większe zniżki. Pozostałe towarzystwa wypisują własny algorytm, za pomocą to którego wyśrodkowana zostaje wartość OC.

Warto wiedzieć, że przy obliczaniu kosztu związanego z zakupem OC, może mieć znaczenie wysokość udziałów we własności pojazdów. Jeśli będzie tak, że nie zostanie ona wskazana, towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo przypuszczać, że pojazd będzie użytkowany solidarnie, czyli innymi słowami pisząc- po równo przez wszystkich właścicieli samochodu. Eksperci ds ubezpieczeń komunikacyjnych są zgodni, że do pozostania współwłaścicielem pojazdu może zostać osoba nawet bez prawa jazdy. W formularzu przy zakupie OC należy wtedy zaznaczyć, że jest ta osoba współwłaścicielem, jednak nie będzie kierowała ona autem, ze względu na brak uprawnień. Towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie to pod uwagę i na pewno podwyższy składkę, jednak jeśli pojazd będzie prowadzony w sposób bezkolizyjny, zniżki będą też szły na niedoświadczonego kierowcę,

Które towarzystwo uznaje korzystniejsze zniżki OC?

Na koniec należy podkreślić, że to czy współwłaściciel pojazdu nabywa zniżki drugiego współwłaściciela zależy od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Każde z nich ma inne podejście, w którym to brane są pod uwagę zniżki dla tylko jednego kierowcy, najczęściej tego który jest pierwszy w dowodzie, lub też zniżki korzystniejsze dla ubezpieczającego. Sprawa ta zależy od indywidualnych potrzeb, oraz warunków właścicieli.