Reklama

Gumisie jadą do Rabki

Wspólnota „Gumisie” działająca przy parafii św. Mikołaja w Bochni 28 lipca wyjeżdża na wakacyjny obóz do Rabki Zdroju. 35 osób przez dwa tygodnie będzie wypoczywać w ośrodku Betania pod opieką ks. Marusza Gródka.

Jak co roku od ponad 15 lat, bocheńska wspólnota organizuje wypoczynek dla osób niepełnosprawnych. W tym roku wyjedzie 12 osób z upośledzeniem umysłowym. Reszta uczestników koloni to młodzi przyjaciele, głównie licealiści i studenci oraz kilku rodziców.

W tym roku tematem przewodnim obozu jest miłość. Uczestnicy będą prowadzić rozmowy o różnych przejawach miłości w życiu człowieka. Motyw miłości dominować będzie także na konferencjach, podczas zabaw i spotkań. Przewidziano nawet obozowe Walentynki oraz teleturniej „Randka w ciemno”.

Obóz finansowany jest częściowo ze środków PFRON-u, reszta to wkład własny uczestników koloni oraz dary od sponsorów, którym wspólnota serdecznie dziękuje.

Wiara i Światło to międzynarodowy ruch wspólnotowy, założony przez Jeana Vanier i Marie-Helene Mathieu w 1971 roku.

Wiara i Światło opiera się na przekonaniu, że każda osoba z upośledzeniem jest w pełni osobą ludzką i posiada wszystkie należne jej prawa, przede wszystkim zaś prawo do bycia kochaną, uznawaną i szanowaną dla siebie samej i swoich wyborów, jak również prawo do otrzymania każdej potrzebnej pomocy, by mogła rozwijać się na wszystkich poziomach zarówno w wymiarze naturalnym, jak i duchowym. Wiara i Światło wierzy, że każda osoba, zarówno zdrowa, jak i upośledzona, jest tak samo kochana przez Boga, i że Jezus żyje w niej, nawet jeśli nie może ona tego wyrazić. Wiara i Światło wierzy, że każda, nawet najgłębiej upośledzona osoba, wezwana jest do głębokiego uczestniczenia w życiu Jezusa i otrzymania wszystkich bogactw duchowych swojego Kościoła, sakramentów, tradycji liturgicznej… Jest ona wezwana do bycia źródłem łaski i pokoju dla całej wspólnoty, Kościołów różnych wyznań i całej ludzkości.

W Polsce istnieje ok. 180 wspólnot tego ruchu, z czego trzy w Bochni – po jednej przy każdej bocheńskiej parafii. Łącznie gromadzą one ok. 100 osób z upośledzeniem, ich rodziców i młodych przyjaciół z Bochni i okolic. Spotykają się oni co tydzień na wspólnym dzieleniu, modlitwie i świętowaniu a w czasie wakacji wyjeżdżają na letnie obozy.