Prokuratura zaskarżyła uchwały 5 gmin o opłatach za kanalizację

5 samorządów z powiatu bocheńskiego będzie musiało bronić swoich racji przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym. Prokuratura skierowała do tej jednostki 21 skarg o stwierdzenie nieważności uchwał o pobieraniu opłat za przyłączenie do wodociągu lub kanalizacji.

Uchwały pochodzą z okresu po 1 stycznia 1998 r. Zostały uchwalone przez zarządy bądź rady 5 gmin: Bochnia, Drwinia, Rzezawa, Łapanów i Trzciana. Były to uchwały w sprawie sposobu i zakresu wykonywania zadań budowy sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej oraz warunków podłączenia do gminnej lub miejskiej sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej oraz ogólnej kanalizacji – mówi Elżbieta Potoczek-Bara, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.

Jak mówi rzecznik, prokurator – badając te uchwały – doszedł do wniosku, że zostały one wydane z naruszeniem prawa, m.in. prawa materialnego. W związku z tym postanowił zaskarżyć je w drodze skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Łącznie skierowano takich skarg 21, zaskarżając 21 uchwał – dodaje prokurator.

Skargi dotyczyły w szczególności zapisów art. 18 ust. 2 p. 15 Ustawy o samorządzie gminnym oraz Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz zbiorowym odprowadzeniu ścieków (głównie art. 19 ust. 1). [Miało to miejsce] poprzez uznanie, że te przepisy stanowią podstawę prawną nałożenia na mieszkańców w drodze uchwały ponoszenia opłat za podłączenie do nieruchomości sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, podczas gdy należy tego rodzaju podłączenie należy do zadań własnych gminy i na jej koszt powinno być realizowane – dodaje Elżbieta Potoczek-Bara.

Prokurator zwraca uwagę, że ustawa mówi jasno, za co mieszkańcy muszą zapłacić. Art. 15 ust. 2 Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz zbiorowym odprowadzeniu ścieków wskazuje, że gminy realizują budowę przyłączy do sieci i to jest ich zadanie własne. Natomiast mieszkańcy w zasadzie są zobowiązani tylko do ponoszenia kosztów samych przyłączy oraz tzw. studzienki wodomierzowej.

Prokurator, składając wspomniane 21 skarg, wniósł zarazem o stwierdzenie nieważności uchwał w części dotyczącej pobierania opłat za przyłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Jeśli sąd orzeknie o nieważności uchwał, organy gmin będą musiały ponownie określić sposób rozliczania rzeczonych kosztów.