Akredytowane II LO z Erasmus + w Grecji

II LO im. Orła Białego w Bochni od 01.06.2023 r. do 31.08.2024 r. realizuje projekt ”Poznawaj, ucz się, doświadczaj” nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000140356 współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus +, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna, sektor Edukacja Szkolna. Na jego realizację szkoła otrzymała 69 148,00 EUR.

Jest to pierwszy z serii projektów w ramach przyznanej szkole Akredytacji Erasmusa w sektorze Edukacja szkolna na lata 2023-2027, co oznacza gwarancję otrzymania środków na cykliczne wyjazdy zagraniczne uczniów i szkolenia kadry nauczycielskiej do roku 2027.

Punktem kulminacyjnym obecnie realizowanego projektu była mobilność do Grecji w dniach od 7 do 20 kwietnia 2024 r. dla 40 uczniów i 6 nauczycieli (2 opiekunów oraz 4 nauczycieli uczestniczących w kursie „Rozwijanie Kompetencji Nauczycieli w Metodologii CLIL i Nowoczesnych Narzędziach Cyfrowych”). W ramach przygotowań do mobilności uczniowie wzięli udział w językowych, kulturowych i pedagogicznych zajęciach przygotowawczych, podczas których doskonalili swoje umiejętności językowe i kompetencje przydatne podczas pobytu zagranicą.

Zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne zostały zorganizowane przez grecką szkołę partnerską 3d Lyceum of Katerini. Pobyt wręcz obfitował w różnego rodzaju aktywności pozwalające na poznanie codziennego, greckiego życia i kultury. Uczestnicy projektu mieli możliwość zwiedzenia regionu u podnóży Olimpu (m.in. Platamonas), Salonik, wiszących klasztorów w Meteorach oraz zasmakowali podróży morskiej na urokliwą wyspę Skiathos.

Na potwierdzenie doświadczenia zdobytego w ramach wyjazdu uczestnicy otrzymali certyfikaty Europass-Mobilność. Uczestnictwo uczniów i nauczycieli w zagranicznych mobilnościach jest bezpłatne i w całości finansowane ze środków Unii Europejskiej.