Siłowniki pneumatyczne i ich znaczenie w procesach produkcyjnych

Szeroko pojęte procesy produkcyjne to niezwykle złożone i wymagające systemy. Aby charakteryzowały się wysoką funkcjonalnością i sprawnością, należy zwrócić uwagę na każdy najdrobniejszy szczegół – zarówno podczas planowania, jak i uruchamiania całej linii. A jak pokazuje praktyka, jednym z kluczowych elementów wykonawczych są siłowniki pneumatyczne. Dlaczego?

 

·        Siłowniki pneumatyczne – podstawowe informacje.

·        Działanie siłowników pneumatycznych.

·        Innowacja w siłownikach pneumatycznych.

 

Siłownik pneumatyczny to niepozorne urządzenie, które ma olbrzymi wpływ na cały proces produkcyjny. Powszechnie wykorzystywany w przemyśle, odpowiada za wykonywanie prac pchających i ciągnących. Co jednak istotne, wysokiej klasy producenci dostarczają na rynek szereg odmiennych typów siłowników, charakteryzujących się różną specyfiką i zastosowaniem. Zanim wybierzemy konkretny produkt, warto poznać wszystkie dostępne możliwości.

Siłowniki pneumatyczne – podstawowe informacje

Zadaniem siłownika pneumatycznego jest wykonywanie ruchów prostolinijnych i obrotowych. Podczas działania generowana jest siła obrotowa, uderzeniowa lub też dociskowa (w zależności od potrzeb i zastosowanego siłownika). Pozwala to przemieszczać i wpływać na dane obiekty przy produkcji.

W użyciu znajduje się kilka różnych modeli, w tym: najpopularniejsze siłowniki podwójnego działania (np. tłokowe, membranowe) oraz pojedynczego działania (są to między innymi siłowniki obrotowe i tłokowe). Oprócz nich wykorzystuje się również siłowniki kompaktowe, miniaturowe czy płaskie. Nie obejdziemy się też bez pełnego zakresu mocowań i czujników położenia tłoka.

Na wyróżnienie bez wątpienia zasługują siłowniki pneumatyczne Parker Premium, dostępne w sklepie: pneumatykanet.pl/silowniki-pneumatyczne/.

Działanie siłowników pneumatycznych

Siłowniki pneumatyczne liniowe i obrotowe cechuje wysoka siła i precyzja. Efekt ten uzyskiwany jest poprzez wprowadzanie sprężonego powietrza do tylnej pokrywy (powodując pracę pchającą). Sprawia to, że tłoczysko się wysuwa oraz:

  • ugina sprężyna powrotna (siłowniki jednostronnego działania);
  • opróżnia przednia komora (siłowniki dwustronnego działania).

Z kolei chcąc wykonać pracę ciągnącą, należy wprowadzić sprężone powietrze do przedniej pokrywy.

Innowacja w siłownikach pneumatycznych

Zalety siłowników pneumatycznych dostrzeżemy już na pierwszy rzut oka. Ważne przy tym, żeby zawsze kierować się ku renomowanym producentom tych urządzeń, charakteryzujących się najwyższą precyzją, jakością, ale też atrakcyjnymi cenami oferowanych produktów.

Pneumatyka Automatyka – Sklep pneumatyczny i elektryczny

Adres firmy:
Towarowa 20C, 10-417 Olsztyn

Telefon:
+48 89 532 02 30

Strona WWW:
https://pneumatykanet.pl/