reklama a

Europalety EURO – co warto wiedzieć?

Palety drewniane, a w szczególności europalety EURO, należą do najchętniej wykorzystywanych nośników w transporcie i logistyce. Pozwalają one na ułatwienie wielu procesów. Przede wszystkim umożliwiają bezpieczne składowanie i transportowanie na nich różnego rodzaju asortymentu.

Jeśli jesteś właścicielem firmy, w której przewozi się lub magazynuje jakieś towary, możesz być pewny, że ich zakup to będzie bardzo dobra inwestycja. To solidne konstrukcje, które można wykorzystywać w transporcie na terenie całej UE.

To konstrukcje, które są lekkie, ale przy tym solidne

Bez względu na branżę, w jakiej działa Twoja firma, na pewno zależy Ci na tym, aby transport towarów być sprawny, a zarazem bezpieczny. To kwestie cenione w całej branży TSL. Ponieważ konstrukcja europalet jest lekka, a zarazem niezwykle solidna, bez obaw można przewozić na nich nawet ciężkie towary. Ze względu na ponadprzeciętną wytrzymałość, są one najczęściej wykorzystywanymi paletami drewnianymi we wszystkich krajach europejskich.

Ile dokładnie wynosi ładowność takich nośników? Na paletach EURO (EPAL) można magazynować towary o wadze nawet do 4000 kg. Tyle wynosi ich nośność statyczna. Transportować można na nich z kolei wszelaki asortyment do wagi 1500 kg. Tyle wynosi ich nośność dynamiczna.

Surowcem używanym do produkcji europalet jest lite drewno. Najczęściej wykorzystuje się do tego deski świerkowe albo sosnowe. Surowiec ten jest stosunkowo lekki, natomiast bardzo wytrzymały. W ten sposób europalety EURO ważą zaledwie 25 kilogramów, ale są bardzo solidne i trwałe.

Jakie mają wymiary?

Wszystkie palety EURO dostępne na rynku mają takie same wymiary. Podlegają one bowiem standaryzacji. Ma to wiele zalet. Po pierwsze łatwiej jest je w sensowny sposób rozmieścić w przestrzeni magazynowej czy na naczepie, a po drugie mogą być dzięki temu wymieniane.

Konstrukcja każdej palety tego typu opiera się na dwóch dolnych elementach oraz dwóch górnych. Liczą one 1200 x 100 x 22 mm oraz 1200 x 145 x 22 mm i są ze sobą połączone. Rolę łączników pełni sześć klocków o wymiarach 145 x 100 x 78 mm i trzy o wymiarach 145 x 145 x 78 mm. Za solidność konstrukcji odpowiadają także trzy grube belki poprzeczne, dwie deski środkowe, jak również deski pośrednie. Wymiary całkowite europalety to 1200x800x144 mm.

Zgodność z tymi standardami zapewnia oznaczenie EPAL/EUR/UIC. Powinno znajdować się ono na jednym ze wsporników. Tylko i wyłącznie w takim przypadku możesz być pewny, że paleta jest oryginalna.

Można wykorzystywać je niemalże w każdej branży

Nie da się ukryć, że europalety to nośniki, które znajdują zastosowanie w większości branż. Są one powszechnie wykorzystywane zarówno do przewożenia artykułów spożywczych, jak i środków chemicznych, papieru czy narzędzi. Ze względu na ich dużą wytrzymałość, sprawdzają się też w transporcie części motoryzacyjnych. Ich nośność sprawia, że to wybór numer jeden również w składach budowlanych.

Sprawdź: PolskieOpakowania.com – dystrybutor palet drewnianych, plastikowych