Trzech Króli – święto Objawienia Pańskiego

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego. To jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Od 2011 roku znów jest to dzień wolny od pracy.

W Kościele zachodnim święto Objawienia Pańskiego obchodzone było pod koniec wieku IV, niezależnie od Bożego Narodzenia. Trzech mędrców ze wschodu ofiarowało nowo narodzonemu Jezusowi złoto, kadzidło oraz mirrę, czyli żywicę używaną do balsamowania. Mirra służyła także do wyrobu kadzideł i pachnideł.

W Kościele wschodnim święto Objawienia Pańskiego było kultywowane już w wieku III, w dniu w którym Kościół grecki świętował Boże Narodzenie.

Dary przyniesione przez Magów mają w tradycji chrześcijańskiej szczególną symbolikę. Złoto mówi o godności królewskiej Jezusa, mirra zapowiada cierpienie, zaś kadzidło związane jest z jednej strony z odstraszeniem złego ducha, z drugiej – z uwielbieniem.

Wierni w święto Trzech Króli święcą w kościołach złoto, mirrę oraz kredę. Tą ostatnią następnie znaczą odrzwia swoich mieszkań, wypisując litery KMB (od łacińskich słów Christus mansionem benedicat – niech Chrystus pobłogosławi ten dom) oraz kolejny, 2012 rok.