Reklama

Siedem prostych nawyków, które zwiększą twoją produktywność

 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak możesz poprawić jakość swojego dnia, aby być bardziej produktywnym? Od momentu przyjścia pierwszej fali globalnej pandemii, zaczęliśmy więcej pracować w domu, a każdy z nas toczy bitwy z samym sobą.

 

Zapewne większość ludzi lubi wypić z rana kawę, która od razu stawia na nogi. Następnie przychodzi czas na delikatny prysznic i lekkie śniadanie. Z pełnym brzuchem idziemy usiąść przed komputerem, aby zacząć sprawdzać skrzynkę odbiorczą i wtedy zaczyna się… tak, to właśnie, ten moment jest tak naprawdę kluczowy, rozpraszacze uderzają w nas ze zdwojoną siłą, pomijając to, że za chwilę przyjdzie kurier, Twój telefon zaczyna dzwonić, a zegarek na ręku wibrować. To, co do tej pory było na pierwszym planie, nagle spadło na sam dół listy zadań, które należy wykonać. Produktywność spada, a praca, znajomi i inne obowiązki nie mają litości.

 

Istnieją jednak sposoby, aby pomóc wygrać codzienną bitwę, a najlepszą wiadomością jest to, że możesz nad nią przejąć całkowitą kontrolę. Nie będzie wymagane parzenie kolejnej kawy lub branie chłodnego prysznica. Poniżej znajdziesz 7 prostych nawyków, które zwiększą Twoją produktywność i znacząco poprawią jakość Twojego życia.

Odłóż telefon z dala od biurka lub włącz tryb samolotowy

Jeśli siedzisz przy biurku, a Twój telefon zacznie wibrować, to od razu Twoja uwaga zostanie na niego przeniesiona. Kiedy już na niego spojrzysz, to nie będziesz powstrzymywał się przed sprawdzeniem, dlaczego wibrował. Może to ważny SMS od przyjaciółki, a może informacja potwierdzająca przyjazd kuriera? Wszyscy ludzie uwielbiają to małe uderzenie dopaminy, które pojawia się w momencie, kiedy otrzymujemy powiadomienie.

 

W biurze nie masz takiego luksusu, aby zostawić swój telefon w drugim pomieszczeniu lub by go całkowicie wyłączyć. Jednakże podczas pandemii praca w domu pozwala na zdecydowanie więcej. Aby uniknąć stałego przerywania pracy, wystarczy, że zostawisz swoje urządzenie w sypialni lub będziesz mieć je przy sobie, ale z włączonym trybem samolotowym. Brzmi to niewiarygodnie łatwo, ale zdziwisz się jakie efekty może to przynieść. Twoja praca w jednym momencie stanie się bardziej efektywna, ponieważ będziesz w stanie utrzymać skupienie na swoim zadaniu do momentu jego ukończenia.

Weź ze sobą słuchawki

Posiadanie słuchawek może posłużyć na dwa sposoby. Po pierwsze możesz wykorzystać określony czas na słuchanie audiobooków lub słuchanie relaksującej muzyki, jeżeli Twoje otoczenie stanie się zbyt rozpraszające. Muzyka okazała się wprowadzać nas w odpowiedni nastrój w zależności od tego, co aktualnie pobrzmiewa ze słuchawek. Nawet podczas spożywania posiłku możesz rozwijać się, słuchając tematycznych audiobooków. Najwięcej audiobooków na rynku dotyczy:

  • Rozwoju osobistego;
  • Wychowywania dzieci;
  • Finansowania kredytów;
  • Książek;
  • Tematów popularno-naukowych.

 

Drugi sposób może być jeszcze lepszy — słuchawki mogą okazać się tajną bronią wobec Twoich kolegów z pracy. Wszyscy znamy ludzi w biurze, którzy lubią marnować czas na prowadzenie krótkich bezsensownych konwersacji. I pomimo tego, że zdajemy sobie sprawę, że rozmowa nie prowadzi do żadnych wniosków, to jednak ciężko jest odmówić, gdy nie ma się dobrego powodu. Wiesz, co wtedy może uratować Twoją produktywność? Słuchawki, które będziesz miał na uszach. Niekoniecznie musisz czegoś słuchać, wystarczy, że po prostu będziesz miał je na głowie.

Przyjdź do pracy wcześniej

W tym momencie jeszcze nie zdajesz sobie sprawy z tego, że może to zwiększyć Twoją produktywność. Natomiast udowodniono naukowo, że wiele osób wykonuje swoją pracę najlepiej z rana. Twój umysł wtedy jest wolny od większości rozpraszaczy i jest w stanie szybko przyswoić dużą ilość informacji. Dzięki wcześniejszemu pojawieniu się w pracy będziesz mógł lepiej skoncentrować się na pracy, jaką masz do wykonania, a użeranie z kolegami nie będzie konieczne, ponieważ będą jeszcze w łóżku.

 

Jeżeli spojrzysz na to z perspektywy kamery, to szybko zauważysz, że gdy pojawisz się w pracy o 10 rano, to większość Twoich kolegów siedzi już przy biurkach, a niektórzy tylko czekali na to, aby z Tobą porozmawiać i jednocześnie ukraść Ci trochę czasu. Jest to niekorzystne dla Twojej efektywności.

Nie wchodź od razu na skrzynkę pocztową

Kiedy po raz pierwszy usiądziesz przy komputerze, może się okazać, że na skrzynce uzbierało się dość dużo nieotwartych wiadomości. Spróbuj powstrzymać się od otwierania ich od razu, gdy rozpoczynasz swój dzień. Sprawdzanie poczty z samego rana nie jest dobre, ponieważ to właśnie z rana Twój umysł jest w stanie pracować na najwyższych obrotach a dodatkowe kilkanaście informacji na temat zaległości, czy rachunków, które należy opłacić, skutecznie zaburzy Twoją pracę, a produktywność dramatycznie spadnie.

 

Kiedy poczujesz popołudniową ciszę lub ukończysz wszystkie zadania, które zaplanowałeś na dzisiejszy dzień, wtedy jest to idealny moment na otwarcie e-maili. Stawanie się lepszym w skupieniu jest jak gra polegająca na zrozumieniu, kiedy jesteś najbardziej wydajny, a następnie odcięciu tego czasu od reszty dnia, ponieważ to wtedy powinieneś skupić się na swojej pracy.

Zrelaksuj się

W momencie, kiedy wykonałeś już kilka pilnych zadań, ważne jest zadbanie o odpowiedni odpoczynek i reset umysłu. Pomóc w tym mogą gry strategiczne, ponieważ posiadają one zazwyczaj małe wymagania sprzętowe, więc możesz je uruchomić na swoim biurowym sprzęcie. Jeżeli lubisz większe emocje i totalne odcięcie to możesz skorzystać z usług kasyna online, gdzie dodatkowo istnieje możliwość wygrania pieniędzy. Marka, która oferuje jedne z najlepszych gier na rynku to z pewnością Slotozilla, znajdziesz ją pod tym linkiem: https://www.slotozilla.com/pl/jednoreki-bandyta-za-darmo. Na witrynie dostępnych jest mnóstwo gier, które zostały wyprodukowane przez najlepszych deweloperów tj.:

  • Wazdan;
  • Play’n Go;
  • Microgaming;
  • Betsoft;
  • Blueprint Gaming;

Zaplanuj spotkanie na popołudnie

 

Podobnie jak w przypadku ze sprawdzaniem poczty rano, postaraj się zaplanować spotkania na popołudnie. Środowiska korporacyjne i tak są znane z mnóstwa spotkań, więc, zamiast chodzić na nie w różnych odstępach, odkładaj je do momentu, aż nie staną się konieczne. Najlepiej, gdyby mogły odbyć się w podobnych godzinach, tak aby nie było konieczne tracenie czasu pomiędzy nimi. Jeżeli spotkanie to nie wymaga od Ciebie kreatywności lub poważnego wysiłku umysłowego to zdecydowanie najlepszym pomysłem będzie zorganizowanie go po południu.

Więcej automatyzacji

Chociaż możesz nie być fanem robotów i automatyzacji niektórych procesów, to warto wiedzieć, że dzięki niej nasz świat wygląda tak jak teraz. Nie trać czasu na płacenie każdego rachunku ręcznie lub wysyłania powiadomień do klientów kilka razy w ciągu tygodnia. Jeżeli są to płatności cykliczne, to możesz wszystko zaplanować, a różne dostępne w Internecie narzędzia zrobią wszystko za Ciebie.

 

Zaufaj automatyzacji i nie bój oddać się odpowiedzialności za rozliczenia automatycznemu systemowi oferowanym przez Twój bank. Dzięki temu zaoszczędzisz dużo cennego czasu, który będziesz mógł wykorzystać na coś innego. Poniżej w tabeli znajdują się najpopularniejsze programy służące do automatyzacji zadań na komputerze:

 

Nazwa Producent
RoboTask NeoWise Software
AutoHotkey Autohotkey
WinAutomation Softomotive Ltd
Macro Express 5 Insight Software Solutions
Reginald Giosali

 

Podsumowanie

Produktywność w dzisiejszych czasach jest kluczowa, jeżeli chce się osiągać doskonałe wyniki. W tym artykule zostały przedstawione najlepsze metody, które na pewno się sprawdzają. Nie ważne czy Twoim kluczem do sukcesu będzie jednoręki bandyta za darmo, czy może noszenie słuchawek przez większość czasu w ciągu dnia, każdy sposób na poprawienie produktywności będzie dobry, kluczowe jest to, że cały czas to Ty masz kontrolę nad tym, jak wykorzystasz daną godzinę. Nadając priorytet konkretnym aktywnościom, możesz zmienić jakość swojego życia, a Twój harmonogram w końcu zacznie działać. Powodzenia!