Powstała niezwykła książka o BKS Bochnia. Na 100 lecie klubu

W środę, w gościnnych murach Restauracji Murowianka, miała miejsce promocja książki „100 lat Bocheńskiego Klubu Sportowego”.

 

Autorzy książki – Katarzyna Niewidok, Jan Paruch oraz Marcin Leśniak zaprezentowali pozycję, której niewątpliwie brakowało w Bochni, powiecie bocheńskim. Bynajmniej nie chodzi tu wyłącznie o środowisko sportowe. W zgrabnie wydanej pozycji otrzymujemy obraz liczącego sto lat klubu, który jest integralną częścią lokalnej społeczności, wrośniętą w jej społeczną tkankę. Dzięki książce  możemy śledzić rozwój klubu od powstania TS Bochnia działającego wśród innych mniej lub bardziej efemerycznych klubów Bochni do prozy dnia dzisiejszego. Od rozgrywanych pierwszych meczów na placu targowym w miejscu gdzie dzisiaj znajduje się Galeria Rondo po ligowe zmagania przy Parkowej.  W tym przedziale 100 lat, przez karty książki przewijają się nazwiska setek osób. Nie tylko tych, które tworzyły klub, odcisnęły na nim swoje piętno (im, w tym dr Władysławowi Krupie poświęcono osobne miejsce), ale także tych zastępów zawodników i działaczy, którym przyszło reprezentować barwy klubu. Najwybitniejszym z nich, podobnie jak wybitnym bocheńskim sędziom,  poświęcono osobne fragmenty tej liczącej ponad 230 stron pozycji. Możemy prześledzić zmiany organizacyjne i kadrowe jakie zachodziły w BKS. Znajdziemy opisy sezonów, a nawet niektórych konkretnych meczów. Niewątpliwą atrakcją książki jest liczna dokumentacja fotograficzna. Najwięcej, co oczywiste, tej z czasów najnowszych.  Jednak gratką dla kibica ale i miłośnika Bochni są fotografie z okresu przed- i powojennego.

Autorzy w „Murowiance” opowiadali o tym jak powstawała książka, z jakich korzystali źródeł, z jakimi spotkali się problemami. Spotkanie, w którym udział wziął starosta bocheński – Adam Korta, burmistrz Bochni – Stefan Kolawiński, przedstawiciele obecnych oraz byłych władz BKS, byli zawodnicy, działacze, sędziowie było okazją, aby wrócić pamięcią do minionych lat stulatka jakim jest Bocheński Klub Sportowy.