Powiat wspiera zabytki

Powiat Bocheński od lat wspiera gospodarzy zabytkowych obiektów na Bocheńszczyźnie przekazując środki na ich zabezpieczenie. Starosta Bocheński odwiedził gospodarzy obiektów, które otrzymały w tym roku wsparcie, zapoznając się z efektami prac.

Ponad 145 tysięcy złotych trafiło do gospodarzy 9 obiektów położonych na terenie powiatu bocheńskiego. Są to: Zamek w Wiśniczu oraz kościoły św. Joachima w Krzyżanowicach, św. Mikołaja Biskupa w Żegocinie, św. Jana Chrzciciela w Chełmie, NNMP w Łapczycy, św. Stanisława B.M. w Brzeźnicy, św. Szymona Judy w Pogwizdowie, św. Mikołaja Biskupa w Bochni oraz św. Andrzeja Boboli w Gawłowie.

O przyznaniu wsparcia na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane decyduje każdorazowo Rada Powiatu w Bochni, a warunkiem jest złożenie wniosku, spełniającego wymogi formalne.

W tym roku dzięki wsparciu samorządu uda się wykonać m.in.: remont dachu na bastionie północnym wiśnickiego Zamku, konserwację ołtarza pw. Jezusa Nazaretańskiego w bocheńskiej Bazylice czy montaż instalacji przeciwpożarowej oraz monitoring placu kościelnego przy zabytkowym Kościele pw. Św. Joachima w Krzyżanowicach. W żegocińskim kościele odtworzono zabytkowe drzwi, w Chełmie odrestaurowano dolną część ołtarza a w Łapczycy barokowe ławki. Ponadto w kościele w Brzeźnicy wykonano konserwację polichromii ściany tęczowej, w Gawłowie konserwację ołtarza głównego a w Pogwizdowie konserwację podłogi chóru.