Reklama

Jak zamontować klimatyzator przenośny w bloku?

Osoby mieszkające w bloku ze względu na brak pozwolenia na montaż klimatyzacji na elewacji budynku lub małą ilość miejsca w domu i na balkonie często rezygnują z dodatkowego chłodzenia mieszkań w trakcie gorących dni. W takich przypadkach warto skorzystać z możliwości, jakie daje zastosowanie klimatyzacji przenośnej. Sprawdź, jak zamontować klimatyzator przenośny w bloku.

 

Montaż klimatyzacji przenośnej – rura przez okno

Jednostki tego typu zazwyczaj występują w postaci monobloku – wszystkie podzespoły klimatyzatora znajdują się we wspólnej obudowie, umieszczonej wewnątrz pomieszczenia. Na zewnątrz musi być wyprowadzona rura, którą wydostaje się ciepłe powietrze. Jej montaż to największa trudność w wykorzystaniu klimatyzatora przenośnego.

Najprostszym rozwiązaniem jest wystawienie jej przez otwarte okno, jednak pozwala to na napływ ciepłego powietrza, co obniża efektywność procesu chłodzenia i podwyższa ponownie temperaturę wewnątrz. Efekt ten można minimalizować np. przez wykorzystanie uszczelki, którą przyczepia się do okna i jego ramy za pomocą rzepów. Posiada otwór, zabezpieczony np. zamkiem błyskawicznym. Umożliwia on przełożenie końcówki rury i wystawienie jej poza pomieszczenie.

W ten sposób przepływ ciepłego powietrza na zewnątrz odbywa się swobodnie, a jego napływ do środka jest ograniczony. Demontaż uszczelki jest szybki i pozostawia okno w pełni sprawnym do normalnej pracy. Takie rozwiązanie pozwala na pełną mobilność urządzenia – szybki montaż klimatyzacji jest możliwy w każdym miejscu.

Inne metody na to, jak zamontować klimatyzator przenośny w bloku

Rozwiązanie z rurą wystawioną przez okno jest proste, ale nie pozwala całkowicie wykorzystać potencjału klimatyzatora. Dlatego wykorzystywane są inne metody, które pozwalają skuteczniej odprowadzić ciepłe powietrze.

Jedną z nich jest wykonanie otworu w ścianie lub oknie. W otworze montowane jest złącze, które pozwala na podłączenie rury wyrzutowej i ogranicza dostawanie się zanieczyszczeń do środka. Należy pamiętać, że takie rozwiązanie trwale ingeruje w wygląd naszego mieszkania, dlatego warto je dobrze przemyśleć i skonsultować ze specjalistą, który może się podjąć takiej pracy.

Mniej inwazyjne może być podłączenie rury wyrzutowej do kanału wentylacyjnego, jednak wcześniej należy upewnić się, że możemy wykonać takie podłączenie. Rozwiązaniem prostym i zapewniającym skuteczność jest montaż klimatyzacji w oknie płyty z przeźroczystego tworzywa, które posiada wycięty otwór na rurę. Montaż i demontaż zajmują kilka chwil dzięki wykorzystaniu właściwych zaczepów. Dzięki temu nie zmieniamy konstrukcji okna, znacząco odcinamy się od powietrza na zewnątrz pomieszczenia i samodzielnie możemy wykonać montaż klimatyzacji, bez przeprowadzania remontu w domu.