Koszty wybudowania domu 2021?

Budowa domu jest procesem wieloetapowym, trwającym zazwyczaj kilka lat i wiążącym się z dużymi kosztami. Większość inwestorów drogę do posiadania własnego domu rozpoczyna od spraw finansowych. Koszt budowy domu oprócz oczywistych czynników jak jego wielkość, rodzaj zastosowanych materiałów zależy również od przygotowania inwestora. Dodatkowo nowelizacja prawa budowlanego wymusza spełnienie obowiązujących wymagań w zakresie energochłonności oraz współczynnika przenikania ciepła. Poniżej przedstawiamy orientacyjne koszty wybudowania domu.

Nowelizacja prawa budowlanego, a koszt wybudowania domu 2021

Inwestorzy budujący dom od 1 stycznia 2021 roku muszą spełnić obowiązujące wymagania dotyczące współczynnika zużycia energii oraz współczynnika przenikania ciepła. Współczynnik zużycia energii jest sumą energii jaka może zostać zużyta przez domowników łącznie – na ogrzewanie, chłodzenie, wentylację, ale również na oświetlenie i podgrzewanie wody. Do roku 2020 jego wartość nie powinna przekraczać 95 Ep, natomiast od początku roku 2021 nie może przekraczać 70 Ep. Z kolei współczynnik przenikania ciepła pozawala określić jaka ilość ciepła ucieka z wnętrza budynku na zewnątrz. Do końca roku 2020 jego wartość nie powinna przekraczać 0,32 W/m2K. Domy budowane od 1 stycznia 2021 muszą charakteryzować się wartością współczynnika przenikania ciepła poniżej 0,2 W/m2K. Oznacza to, że nowobudowane domy będą droższe w budowie, ale tańsze w eksploatacji.

Według danych GUS w 2020 roku kosz budowy wraz z wykończeniem 1 m2 domu wynosił prawie 5000 zł. Nowe wymagania w zakresie energochłonności i termoizolacyjności oraz ogólny wzrost cen materiałów budowlanych i usług znacznie zwiększą koszt wybudowania domu w 2021 roku. Konieczność zastosowania lepiej izolujących termicznie komponentów oraz nowych technologii pozwalających osiągnąć wymagany poziom energochłonności wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Bardzo popularnym rozwiązaniem pozwalającym uzyskać energię odnawialną są panele fotowoltaiczne. W nowoczesnym budownictwie jako źródło ogrzewania domu często stosowana jest pompa ciepła. Nowoczesne technologie pozwalaj na ekologiczne rozwiązania nie tylko w zakresie energochłonności i ogrzewania domu. W miejscach gdzie brak kanalizacji sanitarnej warto rozważyć montaż przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków. Jeszcze kilka lat temu w przypadku braku kanalizacji najpopularniejszym rozwiązaniem było szambo. Jednak jego uciążliwa i kosztowna eksploatacja wpłynęła na wzrost zainteresowania posiadaniem własnej oczyszczalni.

Oczyszczalnie biologiczne charakteryzują się wysoką efektywnością oczyszczania ścieków, a mianowicie oczyszczają ścieki do wody drugiej klasy czystości, którą można wykorzystać np. do nawadniania drzew i krzewów ozdobnych. Ponadto posiadanie własnej przydomowej oczyszczalni to tani sposób na zagospodarowanie odpadów ściekowych z gospodarstwa domowego. Przydomowa oczyszczalnia wymaga wyboru osadu nadmiernego jedynie 1-2 razy w roku, a jej roczny koszt eksploatacji to wydatek kilkuset złotych. Warunkiem zadowolenia z posiadania własnej oczyszczalni jest jej bezawaryjna praca. Jednym z liderów w branży przydomowych oczyszczalni ścieków jest urządzenie NV. Biologiczna oczyszczalni NV jest na rynku europejskim już od ponad 25 lat, co owocowało ponad 50 tysiącami zamontowanych urządzeń. Oczyszczalnia NV objęta jest dwudziestoletnią gwarancją.