„PRZEPROSINY: Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.”

2-3 września: 10. edycja Weekendu z zabytkami

Chcesz odkryć tajemnicę Zamku Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu, zobaczyć najstarszy i zarazem najcenniejszy Kościółek w Małopolsce – kościółek św. Leonarda w Lipnicy Murowanej, przenieść się w odległe stulecie za sprawą trasy Multimedialnej bocheńskiej Kopalni Soli czy podziwiać ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych na terenie Zakładu Karnego. W pierwszy weekend września powiat bocheński zaprasza na zwiedzania pięknych i magicznych miejsc, urokliwych zakątków, czy tętniących historią murów.

W dniach 2-3 września Starostwo Powiatowe w Bochni organizuje „Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego ”. W tym roku odbędzie się jubileuszowa 10. edycja wydarzenia pod hasłem #wartozwiedzac , która odkrywa przed zwiedzającymi piękno Bocheńszczyzny, jej bogate dzieje i kulturę, zaklęte w licznie rozsiane zabytki kultury materialnej i niematerialnej.

Wstęp do muzeów i zwiedzanie zabytków będzie darmowe! Jedynym wyjątkiem jest Kopalnia Soli w Bochni, gdzie ustalony został 50% rabat na zwiedzanie Trasy Multimedialnej. Jest to doskonała okazja by pokazać, że Powiat Bocheński to nie tylko solny gród, z najstarszą kopalnią soli, ale także powiat o fascynującej historii i ciekawych zabytkach. Na turystów i mieszkańców czeka wiele niecodziennych atrakcji.

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza m.in. na wykład prof. dr hab. Andrzeja Gaczoła z Politechniki Krakowskiej oraz wystawę poświęconą dwóchsetletnim dziejom Gimnazjum i kontynuującemu jego tradycje Liceum Ogólnokształcącemu w Bochni.

Zwiedzający wiśnicki Zamek będą mogli zobaczyć Kaplicę i kryptę grobową, w której prezentowane są oryginalne sarkofagi rodziny Lubomirskich, zaś w Sali Maryjnej przy Sanktuarium w Okulicach będzie można obejrzeć figury i obrazy Matki Bożej czczone na różnych kontynentach.

Dla miłośników aktywnego spędzania czasu przygotowano rowerową grę terenową „Łap Szyca!” oraz wycieczkę szlakiem pomników historii XX wieku na terenie Bocheńszczyzny, zaś dla miłośników kulinariów – warsztaty w Muzeum Książki Kucharskiej i Heca z Pieca w Frankówce Małej.

Niewątpliwą atrakcją będą spacery w Wiśniczu czy Lipnicy Murowanej podczas których będziemy mogli poznać ciekawe historie tych miejscowości.

W niedzielę zaś przygotowano Muzyczne Zakończenie Weekendu z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego na Bocheńskim Rynku – więcej tutaj.

Patrona nad wydarzeniem objęło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Środowiska oraz Marszałek Województwa Małopolskiego. Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego.

Program dostępny jest na stronie: www.zabytki.powiatbochenski.pl