Weekend w Muzeum: darmowe zwiedzanie i ciekawe prelekcje

Od kilku lat Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni uczestniczy aktywnie w akcji Starostwa Powiatowego pod nazwą „Weekend z zabytkami powiatu bocheńskiego”. W tym roku będzie to sobota i niedziela 2 i 3 września.

Tym, którzy w te dni zechcą odwiedzić nasze muzeum, proponujemy bezpłatne zwiedzenie wszystkich ekspozycji w godzinach od 10.00 do 18.00. Ponadto zapraszamy do uczestnictwa w trzech dodatkowych wydarzeniach, które mają na celu wywołanie głębszej refleksji nad rolą społeczną zabytków i ich znaczeniem.

2 września (w sobotę) o godzinie 16.00 prof. dr hab. Andrzej Gaczoł (Politechnika Krakowska. Instytut Historii Architektury i Konserwacji Zabytków) wygłosi wykład pt. Rekonstrukcje zabytków architektury. Przykłady rekonstrukcji mamy także w regionie bocheńskim: dzwonnice drewniane w Bochni i Łapczycy, odtworzone po pożarach, czy drewniany kościół w Rozdzielu, przeniesiony tam z Królówki. Ponieważ rekonstrukcja jest zawsze próbą konfrontacji z pierwowzorem, należy postawić pytanie: jak daleko można się posunąć w rekonstruowaniu zabytku?

3 września (w niedzielę) o godzinie 12.00 Muzeum proponuje zwiedzenie wystawy Więcej niż szkoła, poświęconej dwóchsetletnim dziejom Gimnazjum i kontynuującemu jego tradycje Liceum Ogólnokształcącemu im. króla Kazimierza Wielkiego w Bochni. Wystawa opowiada o miejscu niezwykłym, które poprzez oryginalne działania przekracza standard wyznaczony szkole średniej i staje się mocno oddziaływującą instytucją kulturotwórczą dla lokalnego środowiska. Zbiory muzeum bocheńskiego pozwalają ten obraz nakreślić niezmiernie bogato, a liczne zabytkowe przedmioty związane ze szkołą, wypożyczone od wybitnego kolekcjonera krakowskiego Marka Sosenki, umożliwiają poznanie dawnej szkolnej rzeczywistości. Przewodnikiem po ekspozycji będzie jej autor, Jan Flasza.

3 września (w niedzielę) o godzinie 16.00 Muzeum zaprasza na autorską prezentację multimedialną Wojciecha Salamona pt. Świątynie w powiecie bocheńskim – ukryte skarby. Jej autor odwiedził z aparatem fotograficznym wszystkie zabytkowe kościoły na terenie powiatu bocheńskiego i stworzył na tej podstawie impresyjną opowieść o zabytkach kościelnych, również tych „ukrytych” na dalszych planach. Ten nastrojowy pokaz uświadamia ogromne bogactwo wrażliwości artystycznej i religijnej wielu pokoleń ludzi; stanowi wspaniałą podróż po naszej rodzimej historii i tradycji.