25 stycznia 2026 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 34., a tegoroczny cel skupia się na jednym z najważniejszych obszarów zdrowia najmłodszych: diagnostyka i leczenie chorób przewodu pokarmowego u dzieci. Rusza rejestracja wolontariuszy Orkiestry.
Gastroenterologia dziecięca w Polsce mierzy się dziś z wieloma wyzwaniami – rosnącą liczbą małych pacjentów, skomplikowanymi schorzeniami oraz niedoborem nowoczesnego sprzętu, który pozwala szybciej diagnozować i skuteczniej leczyć.
Choroby układu pokarmowego pojawiają się u dzieci coraz częściej. Dotyczą m.in.:
- celiakii,
- choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego,
- refluksu i innych chorób przełyku oraz żołądka,
- ciężkich alergii pokarmowych,
- chorób trzustki i wątroby,
- zaburzeń czynnościowych, takich jak zespół jelita wrażliwego.

Z problemami gastroenterologicznymi nierozerwalnie wiążą się także trudności żywieniowe. Dzieci dotknięte chorobami przewodu pokarmowego często zmagają się z niedożywieniem wynikającym z zaburzeń wchłaniania, co może prowadzić do zaburzeń wzrostu, niedoborów witamin i minerałów oraz obniżonej odporności.
Dlatego w tym roku WOŚP gra dla Zdrowych Brzuszków – by wyposażyć szpitale w nowoczesne urządzenia diagnostyczne i wspierać specjalistów w leczeniu najmłodszych pacjentów.
Tegoroczna WOŚP zagra za ponad półtora miesiąca – 25 stycznia. W ramach jednego z etapu przygotowań do tego wydarzenia trwa rejestracja wolontariuszy Orkiestry. Co trzeba zrobić, aby zostać członkiem Sztabu WOŚP #6797 Hufiec ZHP Bochnia? Kroki po kroku:
1. Wejdź na stronę: iwolontariusz.wosp.org.pl ❤️
2. Po założeniu i potwierdzeniu konta przejdziesz na stronę rejestracji.
3. Wybierz ścieżkę WOLONTARIUSZ
4. Wypełnij formularz – dane, które musisz przygotować do prawidłowego wypełnienia formularza:
– zdjęcie wolontariusza (min. szer. 600px, min. wys. 800 px., jpg)
– PESEL
– imię i nazwisko
– data urodzenia
– numer telefonu
– dokładny adres
– szkoła lub miejsce pracy
5. Na koniec, zapoznaj się z klauzulą RODO i kliknij „Wyślij”.
Jeśli jesteś rodzicem/opiekunem osoby niepełnoletniej i chcesz zarejestrować je za pomocą naszej strony iwolontariusz.wosp.org.pl – musisz założyć konto Opiekuna i dopiero wtedy zgłosić kandydaturę swojego dziecka.
Jak znaleźć nasz sztab?
W formularzu w kroku „Wybór Sztabu” zobaczysz okienko do wpisania Sztabu. Możesz wpisać nazwę miejscowości tj. Bochnia lub numer Sztabu (ID), nasz to: 6797!
Po rejestracji wyczekuj informacji o dyżurach sztabu i przyjdź na potwierdzenie danych osobiście.
Baza wolontariuszy: https://iwolontariusz.wosp.org.pl/







