Misje medyczne w Trzecim Świecie

Bocheńskie muzeum zaprasza w czwartek 25 września na VIII specjalne Czwartkowe Spotkanie Muzealne z cyklu „Oblicza medycyny”. Tematem spotkania, którego gościem będzie dr Anita Makowska, będą polskie misje medyczne w krajach Trzeciego Świata. Początek spotkania o godz. 17.30.

Dr hab Anita Magowska jest farmaceutką, pracownikiem naukowym Zakładu Historii Nauk Medyczych Uniwersytety Medycznego im. Karpla Marcinkowskiego w Poznaniu, członkiem rady Fundacji Pomocy Humaniatrnej „Redemptor Missio”.

Fundacja Pomocy Humanitarnej REDEMPTOR MISSIO powstała w 1992 roku w Poznaniu, w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród najuboższych ludności krajów misyjnych. Od 1997 roku jest zrzeszona w Medicus Mundi International – międzynarodowej organizacji zajmującej się współpracą w dziedzinie opieki zdrowotnej na świecie, która z kolei jest w oficjalnych stosunkach ze Światową Organizacją Zdrowia. Nazwa fundacji wzięta została z encykliki „Redcmptoris Missio” („O stałej aktualności posłania misyjnego”) papieża Jana Pawła II. Obejmuje dziś swoją działalnością kilkanaście misyjnych szpitali, przy¬chodni i punktów medycznych w Zambii, Tanzanii, Zairze, Rwandzie, Kenii, Kamerunie, Indiach, Gwatemali, Boliwii, na Papui Nowej Gwinei oraz w Kazachstanie. Organizuje wyjazdy personelu medycznego, wysyłki lekarstw i środków opatrun¬kowych, pomaga w przygotowaniu do pracy w krajach tropikalnych. Zajmuje się również propagowaniem działalności humanitarnej i charytatywnej wśród młodzieży szkolnej i akademickiej.