Symfonie Mozarta i Beethovena w bocheńskiej bazylice

W najbliższy czwartek (25 września), wieczorem Bazylika św. Mikołaja wypełni się dźwiękami muzyki Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Ludwiga van Beethovena, a wszystko za sprawą koncertu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej 'Nowe Drogi Klasyki”. W roli solistów usłyszymy Magdalenę Margańską, Maksymiliana Lipienia, Damiana Lipienia oraz Ewelinę Polańską. Orkiestrą dyryguje Michał Dworzyński. Początek koncertu o godz. 19.00.

Bardzo serdecznie zapraszamy na to niecodzienne wydarzenie i mamy nadzieje , że dzięki temu zaspokoimy najrozmaitsze muzyczne preferencje naszych mieszkańców. Wstęp na koncert, który potrwa ponad godzinę jest wolny – mówi Dorota Halberda z bocheńskiego MDK.

Orkiestra koncertuje w ramach projektu realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Jest to już ich drugi występ w Bochni.

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej to najmłodsza obecnie w kraju profesjonalna orkiestra symfoniczna. Tworzą ją pasjonaci – najwybitniejsi studenci i absolwenci europejskich uniwersytetów muzycznych takich jak Akademia Muzyczna w Krakowie, Hochschule Für Musik und Darstellende Kunszt w Stuttgarcie, Hochschule für Musikw Karlsruhe, Royal Music Conservatoire w Brukseli, Conservatoire International de Musique w Paryżu oraz Universität für Musik und Darstellende Kunszt w Grazu.

Zespół zawiązał na stałe współprace w 2003 roku, po sukcesach na 53 festiwalu Jünger Künstler Bayreuth. W 2005 roku, za sprawą pani Elżbiety Pendereckiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej zadebiutowała na IX Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, gromadząc wyśmienite recenzje w prasie oraz otrzymując wiele zaproszeń do udziału w prestiżowych imprezach w kraju i za granicą. W tym samym roku nagrana zostaje pierwsza studyjna płyta z muzyką polską dla wytwórni DUX.

Artystyczną pieczę nad zespołem pełni od samego początku koncertmistrz Marcin Klejdysz – absolwent Akademii Muzycznej, wychowanek Roberta Kabary. Akademii Beethovenowskia pracuje pod dyrekcją wybitnych dyrygentów – Krzysztofa Pendereckiego, Maciej Tworka, Pawła Przytockiego, Marka Pijarowskiego, Łukasza Borowicza, Fausto Nardiego, Piotra Sułkowskiego, oraz współpracuje z solistami młodego pokolenia – Wojciechem Pławnerem, So-Ock Kim, Bartoszem Koziakiem, Katarzyną Dudą, Franco Fiagiollim, Janem Krzeszowem i innymi. W lipcu 2006 zespół nagrał kolejną płytę dla amerykańskiej wytwórni Centaur Record na zaproszenie saksofonisty Gregory Banaszaka.