Bochnia solą stoi

Bochnia zawdzięcza swoje prawa miejskie oraz kilkuwiekowy rozwój gospodarczy obecności kopalni soli. O tej i innych sprawach była mowa 12 września podczas sympozjum archiwistów zorganizowanej w bocheńskich podziemiach.

Jak mówi Teofil Ludwikowski, historyk i jeden z prelegentów sesji, Bochnia była najbardziej rozwinięta gospodarczo dzięki kopalni od czasów lokacji w 1243 r. aż do I połowy XVI w. – W I. połowie XVI w. w Wieliczce, która była jak gdyby na peryferiach „wielkiej soli”, odkryto sól pokładową, czyli bogate złoże. Wcześniej w Wieliczce eksploatowano sól w dużych bryłach, nie były to podłużne pokłady, ale właśnie duże bryły tzw. soli zielonej, słabszej. W związku z tym produkcja nie była tak wielka, jak bocheńska. Zmieniło się to po odkryciu soli pokładowej i od tej pory Wieliczka zdominowała rynek solny w Polsce – mówi.

Podczas sesji można było obejrzeć wystawę bezcennych dokumentów. – Ekspozycja została zorganizowana w ramach 130-lecia Archiwum Państwowego w Krakowie i 755-lecia miasta Bochni – mówi Agnieszka Gicala z Archiwum Państwowego w Bochni.

W Bochni w 1316 roku powstał pierwszy w Małopolsce cech zbiorczy kowali. W Bochni też powstała jedna z pierwszych szkół na terenie Małopolski, było to w ostatniej dekadzie XIII w.