Wakacyjne wędrówki historyczne: Muzeum pełne tajemnic

Jan Flasza – dyrektor Bocheńskiego muzeum zaprasza na ostatnią wakacyjną wędrówkę po Bochni. Finałowa opowieść dotyczyć będzie bocheńskiego Muzeum.

Historyczne spacery po Bochni odbywają się cyklicznie od 2007 roku. W te wakacje odbyło się ich już pięć. Można było poznać Bazylikę św. Mikołaja, Planty Salinarne, Cmentarz przy ulicy Orackiej, Cmentarz Żydowski przy ulicy Krzęczków oraz Cmentarz św. Rozalii.

Uczestnicy szóstej wędrówki historycznej będą mieli okazję zwiedzić Bocheńskie Muzeum.- Zwiedzimy je wspólnie i niekonwencjonalnie z Janiną Kęsek, Iwoną Zawidzką oraz Grażyną Potępą – zaznacza Jan Flasza. W planie wycieczki jest między innymi obejrzenie jubileuszowej wystawy 50/50, która powstałą z okazji 50-lecia działalności Muzeum.

Tytuł „50/50” oznacza pięćdziesiąt eksponatów na pięćdziesiąt lat istnienia muzeum. – Wybieramy z naszych szaf, półek, skrzyń, szuflad pięćdziesiąt bardzo interesujących obiektów, które mogą być dość dużym zaskoczeniem. Pokażemy rysunki wybitnych artystów, plany salinarne bocheńskie po renowacji, w tym także najstarszy plan Bochni z 1792 r. i myślę, że ta wystawa będzie dobrze oddawać zróżnicowany charakter naszych zbiorów, zbiorów bogatych – podkreśla Jan Flasza.

W trakcie zwiedzania muzeum można będzie także przyjrzeć się, w jaki sposób powstaje wystawa Bocheńskie Hodegetrie XVII wieku-kopie i podobizny.

Hodegetria to inaczej ikona, która przedstawia frontalnie Matkę Bożą trzymającą na lewym ręku Chrystusa. Emmanuel prawą rękę wznosi w geście błogosławieństwa, natomiast w lewej ręce trzyma zwój – Ewangelię – symbol wiedzy, mądrości, nauczania.

Wystawa rozpocznie się 8 października. Na razie trwają prace nad gromadzeniem materiału, fotografowaniem prac – mówi Grażyna Potępa z Muzeum im. Stanisałwa Fishera w Bochni.

Muzeum zostało założone w 1959 roku przez Stanisława Fischera. Przed wejściem do budynku bocheńskiego muzeum znajduje się rzeźba z jego podobizną. Ekspozycja stała obejmuje: kolekcję dawnej rzeźby i malarstwa ludowego (XVIII-XX wiek), galerię malarstwa artystów polskich XIX i XX wieku, zbiór sztuki afrykańskiej, azjatyckiej, południowoamerykańskiej i polinezyjskiej oraz pamiątki po żyjącej tu niegdyś ludności żydowskiej.Obecny, późnobarokowy gmach muzeum był niegdyś siedzibą klasztoru Dominikanów.

Spacer rozpocznie się w najbliższy piątek o godzinie 11.00 w budynku Muzeum.