Już 160 dzieci zaszczepionych przeciwko pneumokokom i meningokokom

Od początku roku trwa akcja szczepień przeciwko pneumokokom i meningokokom. Wiadomo już ile dzieci zostało zaszczepionych w pierwszym półroczu 2009 roku.

Z akcji szczepień mogły w tym roku korzystać dzieci urodzone w 2007 roku, te objęte zostały szczepieniem przeciwko pneumokokom oraz młodzież z rocznika 1993, którą szczepiono przeciwko meningokokom.

Dofinansowanie do szczepionki wynosi od 20 do 60 procent w zależności od zaangażowania gminy, z której pochodzi dziecko. Pełne dofinansowanie do szczepionek otrzymały wcześniaki, które urodziły się w latach 2008 – 2009. – Cieszę się, że akcja nadal spotyka się z zainteresowaniem, w roku 2008 uwzględniając wszystkie grupy w ramach prowadzonej akcji zaszczepiliśmy ponad pięćset dzieci – mówi starosta Jacek Pająk.

W pierwszym półroczu tego roku zaszczepiono już 166 dzieci, w tym przeciwko pneumokokom 93 dzieci, meningokokom – 39 oraz 51 wcześniaków.

Łączny koszt akcji szczepień w roku ubiegłym wyniósł blisko 120 tys. złotych. – Warto zaznaczyć, iż w tym roku, podobnie jak to było w roku ubiegłym rodzice dzieci objętych akcją szczepień, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej będą mieć także możliwość uzyskania większego, nawet do 100 procent dofinansowania szczepionki – dodaje starosta.

Celem programu szczepień jest obniżenie zakażeń wywołanych bakteriami Streptococcus pneumoniae (pneumokoki) i Neisseria meningitidis (meningokoki). Najbardziej zagrożone zakażeniem pneumokokami są dzieci w przedziale wiekowym od noworodków do pięciolatków. Nie mają one jeszcze wykształconego systemu odpornościowego przeciw niektórym bakteriom. Ryzyko zakażenia meningokokami jest takie samo w każdym wieku. Największa zachorowalność występuje u młodzieży w przedziale wiekowym 14 – 19 lat. Jest to spowodowane zwiększoną ilością kontaktów społecznych.

Meningokoki to bakterie wywołujące chorobę menigokową. przebiegającą najczęściej jako zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych i posocznica (sepsa). Mogą dodatkowo wywoływać zapalenie gardła, zapalenie płuc, ucha środkowego, osierdzia, wsierdzia lub stawów. Pneumokoki również mogą powodować sepsę czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Program szczepień finansowany jest przez Powiat Bocheński oraz 5 gmin wchodzących w jego skład: Gminę Miasto Bochnia, Miasto i Gminę Nowy Wiśnicz, Gminę Łapanów, Gminę Trzciana oraz Gminę Żegocina.