Muzeum: Tadeusz Skoczek o niepodległości

Dzisiaj w Bochni odbędzie się spotkanie poświęcone 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzeum zaprasza na wykład dr. Tadeusza Skoczka, dyrektora Muzeum Niepodległości w Warszawie, pt. „Polonia Restituta. Polskie dążenia do niepodległości i suwerenności”.

Spotkanie w bocheńskim Muzeum rozpocznie się dziś o 17.30.

Tadeusz Skoczek, ur. w 1955 w Proszówkach k. Bochni. Matura w Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Wielkiego (1974), ognisko muzyczne i Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Bochni (akordeon, waltornia), gitara basowa w zespołach młodzieżowych, koncerty w zespołach ludowych i orkiestrach dętych. Studia na Uniwersytecie Jagiellońskim (polonistyka, dziennikarstwo, religioznawstwo), magisterium na podstawie pracy Autentyzm Jana Bolesława Ożoga w 1981, wydanej kilka lat później. Praca w prasie krakowskiej: „Student”, „Dziennik Polski”, „Wieści”. Równolegle redagowanie prasy akademickiej: „Notes Jazzowy”, „Powiększenie”, „Integracje” oraz miesięcznika „Ziemia Bocheńska”. Przewodniczenie krakowskiemu oddziałowi Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

Związki z mediami elektronicznymi: Radio Kraków, Telewizja Polska SA, Polskie Radio SA, jako członek statutowych władz. Od 1998 roku w Warszawie. Ostatnio zajmuje go muzealnictwo: był zastępcą dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie, od 2010 roku jest dyrektorem Muzeum Niepodległości. Członek Rady Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni (od 2007) oraz rad Muzeum Sportu w Warszawie, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze i Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

Doktor nauk humanistycznych: dysertacja pt. Między globalizmem a lokalizmem. Regionalne media elektroniczne w Polsce (UKSW, 2009), wykładowca wyższych uczelni Krakowa i Warszawy. Autor i wydawca prac z zakresu historii literatury, teatru, a także albumów z serii „Skarby Kultury i Literatury Polskiej” oraz „Polskie Powstania Narodowe” wydawanych przez Prowincjonalną Oficynę Wydawniczą z Proszówek, przy współudziale, m. in. Biblioteki Jagiellońskiej, Muzeum Niepodległości, Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Liczne nagrody w konkursach na Mazowieckie Zdarzenie Muzealne „Wierzba” oraz nagrody im. Prof. Jerzego Skowronka (za album Powstanie Styczniowe). Honorowy Ambasador Królewsko-Górniczego Miasta Bochnia.