„PRZEPROSINY: Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.”

Koncert w folwarcznej stodole

Już po raz drugi w „Folwarku Wiązy” w Marszowicach koło Gdowa odbędzie się impreza pod nazwą „Kaczmarski Underground”. Impreza zaplanowana jest na trzy dni od 5 do 7 września. W programie przewidziano m.in. koncert w stodole folwarcznej oraz warsztaty drukowania ulotek na powielaczu.

Fani twórczości Jacka Kaczmarskiego przez trzy dni będą słuchać jego piosenek, wymieniać się, sprzedawać lub kupować nagrania, autografy, książki, płyty, kasety i wszystko co przypomina Jacka.

W zabytkowej stodole folwarcznej odbędą się dwa koncerty. W piątek o godz. 20.00 Jacek Majewski, wieloletni przyjaciel i menadżer Jacka Kaczmarskiego, zagra na gitarze i zaśpiewa własne piosenki skomponowane do wierszy Krzysztofa Marii Sieniawskiego. Na fortepianie akompaniować mu będzie Tomasz Susmęd.

W sobotę o godz. 21.00 będzie można posłuchać jak utwory Jacka Kaczmarskiego śpiewa Trio Łódzko-Chojnowskie i córka muzyka Patrycja Kaczmarska. Wcześniej o godz. 15.00 będzie można wsłuchać się w to, co na temat poezji Jacka mówi wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Krzysztof Gajda.

Ponadto w sobotnim programie zaplanowano wyjazd na happening w miejscu mającej powstać estakady im. Jacka Kaczmarskiego w Krakowie (ul. Nowohucka-Powstańców Wielkopolskich). Natomiast po południu Józef Ratajczyk poprowadzi warsztaty drukowania ulotek na powielaczu. Poza tym wieczorami przy ognisku przewidziano wspólne śpiewy piosenek Jacka Kaczmarskiego.

Jacek Kaczmarski znany jest głównie jako poeta, autor i wykonawca piosenek, ale nie można również zapominać o jego dorobku prozatorskim. W trakcie swojego życia, poeta zajmował się również dziennikarstwem prowadząc w Radiu Wolna Europa słynny „Kwadrans Jacka Kaczmarskiego” a w okresie późniejszym, pisząc felietony i recenzje do różnych periodyków. Dowodem na wszechstronność mistrza jest napisanie libretta do blues – opery „Kuglarze i wisielcy”. Warto zaznaczyć wkład Jacka w powstanie kilku filmów w których wykorzystano jego wiersze, do których skomponował muzykę lub w których wystąpił m.in. „Warszawa 94. Podróż sentymentalna”, „Pseudonim Jan Nowak” czy „Człowiek z żelaza”.

Jacek Kaczmarski urodził się 22 marca 1957 roku w Warszawie. W marcu 2002 roku dwa dni po urodzinach Kaczmarski dowiaduje się od lekarzy że cierpi na raka przełyku. Pomimo podjęcia leczenia w Austrii nie udaje się mu wygrać z chorobą . Umiera 10 kwietnia 2004 r. w jednym z gdańskich szpitali.

Ostatni koncert jaki zagrał Jacek Kaczmarski to koncert w Bochni, na zaproszenie bocheńskich twórców Solidarności oraz redakcji Mojej Bochni.

Szczegółowy program imprezy „Kaczmarski Underground”

Piątek 5 września
14.00 – 18.00 – przyjazd i zakwaterowanie
18.00 – 19.00 – mecz
19.00 – 19.45 – kolacja
20.00 – 21.45 – koncert piosenek Jacka Majewskiego skomponowanych do wierszy Krzysztofa Marii Sieniawskiego poprzedzony filmem dokumentalnym o Sieniawskim
22.00 – ognisko

Sobota 6 września
9.30 – śniadanie
10.30 – wyjazd autobusem z Folwarku Wiązy w Marszowicach na happening do Krakowa
11.30 – happening na miejscu mającej powstać estakady im. Jacka Kaczmarskiego w Krakowie (Nowohucka – Powstańców Wielkopolskich), powrót do Marszowic
14.00 – obiad
15.00 – 16.30 – Wykład dr Krzysztofa Gajdy dotyczący twórczości Jacka Kaczmarskiego
17.00 – 19.00 – warsztaty drukowania ulotek
19.00 – kolacja
21.00 – koncert Tria Łódzko – Chojnowskiego oraz Partycji Kaczmarskiej

niedziela 7 września

10.00 – śniadanie
11.00 – wykwaterowanie