Reklama

Cała Bochnia czyta dzieciom po… angielsku

W ramach akcji Cala Bochnia Czyta Dzieciom Miejska Biblioteka Publiczna podjęła wiele inicjatyw, jedną z nich był cykl spotkań z nauczycielami Centrum Helen Doron w Bochni z dziećmi z bocheńskich przedszkoli. Były to warsztaty czytelnicze podczas których nauczyciele czytali dzieciom znane bajki w języku angielskim wprowadzając i utrwalając nowe słownictwo. Lekcje były prowadzone w sposób przystępny, zrozumiały i zabawny podobnie jak zajęcia prowadzone metodą Helen Doron.

Metodę tę opracowała lingwistka Helen Doron, która obserwując, jak dzieci uczą się ojczystego języka, postanowiła zastosować ten sam sposób, by przyswoiły sobie angielski. Na naukę nie jest za wcześnie – to właśnie najmłodsze dzieci mają największe zdolności do zapamiętywania dużej liczby informacji, a w dodatku ich aparat mowy jest jeszcze na tyle elastyczny, że nie mają problemu z prawidłową wymową. Nawet trzymiesięczne maluchy mogą skorzystać z tego sposobu, gdyż nie trzeba umieć mówić, by osłuchiwać się z językiem. A właśnie osłuchiwanie się jest najważniejszym elementem nauki w szkołach Helen Doron.

Metoda obejmuje cotygodniowe zajęcia, w których uczestniczą rodzice i dzieci oraz odsłuchiwanie w domu dwa razy w ciągu dnia specjalnie przygotowanych nagrań z piosenkami i wierszykami. Podczas lekcji, które odbywają się w małych grupach, dzieci siedzą na dywanie w kolorowym pokoju, panuje atmosfera wesołej zabawy. Najważniejsze, by najmłodsi czuli się bezpiecznie i nie nudzili się. Na zajęciach mówi się tylko po angielsku. Nauka nie jest męcząca, gdyż podczas kolejnych lekcji większość materiału stanowi poznawanie znaczenia słów, z którymi dzieci są już osłuchane, oraz używanie znanych słów w różnych kontekstach.

Odpowiednio wczesne wprowadzenie dziecka w świat języka angielskiego nie tylko zapewnia mu lepszy start w życiu, może także sprawić, że pierwsze lata nauki będą dla niego dobrą zabawą, a w późniejszych latach będzie chętnie i z zainteresowaniem uczyć się języka obcego. Więcej informacji na ten temat na stronie www.helendoron.pl/bochnia.

Zajęcia czytelnicze z nauczycielami Centrum Helen Doron Bochnia odbywają się wybranych filiach biblioteki także w wakacje, najbliższe odbędą się już 20 sierpnia o godzinie 10:00 w filii nr 3 na ul. Rydla 8. Zapraszamy wszystkie dzieci.