W Bochni będzie Pomnik Dziecka Utraconego

W Bochni znajdzie swoje miejsce pomnik Dziecka Utraconego. Inicjatywa zrodziła się z myślą o dzieciach, które nie doczekały narodzin, a także dla rodziców doświadczonych ich utratą.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Rodzin Katolickich parafii św. Pawła Apostoła w Bochni. Pomnik ma stanowić formę hołdu dzieciom przedwcześnie utraconym oraz być jedną z form pomocy w ukojeniu bólu ich rodziców.

Ok. 40 tysięcy kobiet rocznie w Polsce doświadcza poronienia samoistnego dziecka poczętego, a 20 tysięcy przeżywa martwe narodziny własnego dziecka. Rodzice dotknięci bólem utraty upragnionego dziecka rzadko doświadczają właściwej pomocy prawnej i psychicznej, a nierzadko nawet napotykają wiele utrudnień w otrzymaniu właściwej informacji, wy¬dania płodu, znajomości praw. Dlatego też zamiarem inicjatorów budowy pomnika jest to, aby ukazać lokalnej społeczności ten problem wielowymiarowo, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów – duchowego, medycznego i prawnego – czytamy na stronie internetowej parafii.

Obelisk ma być odsłonięty przy okazji Marszu Życia, który odbędzie się w Bochni 20 października. Wcześniej ma być zorganizowane sympozjum o tematyce życia, wraz z przedstawieniem kwestii dziecka utraconego.

Do realizacji wybrano projekt krakowskich rzeźbiarzy Agnieszki i Marka Maślańców. Jest już zrobiona makieta, która przedstawia człowieka, bo to dotyczy kobiety i mężczyzny, człowieka na twarzy którego rysuje się ból po stracie najcenniejszego daru, jakim jest dziecko. Ale nie jest to ból bez nadziei, w dolnej części tego pomnika jest krzyż z napisem „w krzyżu nadzieja”– mówi ks. Jan Nowakowski, proboszcz parafii św. Pawła Apostoła w Bochni.

Tadeusz Pawłowski, prezes oddziału Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy bocheńskiej parafii, dodaje, że obelisk przedstawia „osobę z reliefem prenatalnym w popiersiu, w stanie głębokiej refleksji sytuacji, której doświadczyła”. Krzyż z napisem: „Nadzieja zbawienia” daje możliwość religijnego odniesienia i ukojenia rozpaczy w Zbawicielu. U podnóża pomnika umieszczono zdanie: „W hołdzie dzieciom utraconym”, mające budzić pozytywną re¬akcję na społeczny problem i zadumę nad tajemnicą odejścia dziecka, w każdym etapie jego rozwoju. Wymowa pomnika może jednocześnie skłonić do refleksji rodziców, którzy wybrali aborcję.

Pomnik będzie miał formę obelisku o wysokości ok. 2 m. Pieniądze na jego budowę będą pochodziły ze zbiórek organizowanych przy kościołach. Na razie trwa wybór lokalizacji obelisku. Jednym z pomysłów jest cmentarz św. Rozalii.