Dzień Bibliotekarza w Bochni – program

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni i Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Bochni zapraszają na coroczne obchody Dnia Bibliotekarza, które odbędą się 14 maja 2013 r. o godz. 18.00 w sali klubu Biblioteki, ul. Mickiewicza 5.

Każdego roku 8 maja przypada niezwykle ważne dla środowiska bibliotekarzy święto – ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, którego obchody zostały zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przed dziewiętnastoma laty.

Równocześnie rozpoczynają się wówczas w całym kraju obchody Tygodnia Bibliotek, które trwają do 15 maja i obchodzone są pod hasłem „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”. Tydzień Bibliotek jest okazją do uważnego przyjrzenia się i docenienia pozytywnych zmian, których jesteśmy świadkami we współczesnych bibliotekach oraz wskazania na nowe cenne inicjatywy i możliwości twórczego działania, które na nowo dziś określają tożsamość tych ważnych dla kultury narodowej instytucji.

14 maja o godzinie 18.00 odbędzie się w sali klubu bocheńskiej Biblioteki spotkanie, które umożliwia wspólne dzielenie się radością z obchodów tego święta. W programie tej uroczystości znajdzie się prezentacja pracy bibliotek publicznych Powiatu Bocheńskiego przygotowana i przedstawiona przez dyrektor bocheńskiej książnicy Dorotę Rzepkę. Prezentacja, w nawiązaniu do zasadniczej idei tegorocznego Tygodnia Bibliotek, nosi tytuł „Bibliotekarz – zawód dla kreatywnych” i będzie okazją do rozmowy o wartościach zawodowych, etycznych i społecznych, kulturze, pasji i nowych wyzwaniach. Spotkaniu zawsze towarzyszy odpowiednia oprawa artystyczna. W tym roku będzie to koncert w wykonaniu Dariusza Rybki, bocheńskiego muzyka, saksofonisty, nauczyciela w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Bochni i Kamila Konieczniaka, lidera zespołu Moonrise.

Zachęcamy wszystkich do dzielenia z bibliotekarzami radością z obchodów Dnia Bibliotekarza. Ono ma sens tylko wówczas jeśli Biblioteka będzie przestrzenią naszego wspólnego spotkania – bibliotekarzy wszystkich typów bibliotek i czytelników, tylko wówczas staniemy się dla siebie wzajemnie wsparciem i inspiracją w przygodzie osobistego twórczego rozwoju – mówi Dorota Rzepka. Wstęp wolny.