Reklama

Górny Gościniec zamknięty. Mieszkańcy krytykują decyzję wójta

Mieszkańcy Górnego Gościńca w Łapczycy skarżą się na zamknięcie drogi dla ruchu tranzytowego. Taką decyzję podjęły władze gminy Bochnia, które przywróciły szlakowi Via Regia Antiqua pierwotną funkcję turystyczną.

Od kiedy w listopadzie 2012 r. otwarto autostradę od Szarowa do Tarnowa, ruch na starej „czwórce” zmalał. Tym samym nieformalna obwodnica Łapczycy stała się mniej uczęszczana. Dlatego właśnie ludzie nie rozumieją decyzji wójta.

To jest odcięcie ludzi od świata. Ani przyjaciele nie mogą przyjechać, ani znajomi, ani nawet z dowozem czegokolwiek. To jest największy problem, praktycznie nikt nie może wjechać oprócz mieszkańców. Jeszcze muszą być zameldowani, bo to, że mają działkę, nie zwalnia przed tym – mówią ludzie. Przy okazji krytyce poddawana jest liczba znaków przy Via Regia Antiqua. Stoi tu 19 znaków, a gdzieś, gdzie trzeba tych znaków, to ich nie ma.

Nowy status drogi nie jest krytykowany jedynie przez rowerzystów, którzy teraz tym chętniej wybierają widokowy trakt. Rzeczywiście jest o wiele przyjemniej, jeżeli nie ma ruchu. Przede wszystkim bezpieczniej – mówi jeden z miłośników dwóch kółek.

Wójt Jerzy Lysy wyjaśnia, że zamknięcie drogi dla tranzytu nie oznacza odcięcia tej części wioski od świata. W urzędzie gminy Bochnia wydawane są specjalne identyfikatory.

Powstał wyolbrzymiony problem osób, które by chciały dojechać, a nie są stamtąd. Każdy z właścicieli posesji czy budynków będzie miał do dyspozycji nieograniczoną ilość identyfikatorów, które będzie mógł wręczyć. Policja będzie honorować zarówno identyfikatory już wcześniej podpisane, jak i te, które – gdy ktoś nie ma – zostaną policjantom przedstawione po fakcie, czyli po wizycie – mówi wójt. Jerzy Lysy dodaje, że głównymi krytykującymi decyzję o zamknięciu trasy dla tranzytu są mieszkańcy Bochni, a konkretniej os. Niepodległości. W jego ocenie przyzwyczaili się oni do korzystania z alternatywnej dla „czwórki” drogi. Z kolei grupa mieszkańców Górnego Gościńca miała – wedle wójta – złożyć pisemne podziękowanie za decyzję władz gminy.

Zamknięcie drogi dla ruchu z zewnątrz to powrót do sytuacji sprzed lat. Przed około 5-6 laty zgodziliśmy się na udostępnienie tej drogi, która była naszą drogą wewnętrzną, aby rozładować tę nienormalną sytuację. Zresztą była ona spowodowana faktem, że nie było autostrady. Obecnie, kiedy jest autostrada, kiedy natężenie ruchu wyraźnie zmalało, zdecydowaliśmy się jednak przywrócić pierwotną funkcję drodze Via Regia Antiqua. Ma tam być tylko dojazd i ewentualnie piękny szlak turystyczny – dodaje wójt. Jego zdaniem obecnie jest dobry moment do zamknięcia drogi dla ruchu, gdyż już działa autostrada, a jeszcze nie zostały wprowadzone opłaty za korzystanie z niej.

Wójt Jerzy Lysy podkreśla, że Górny Gościniec jest otwarty dla wszystkich mieszkańców Łapczycy bez względu na to, czy mieszkają oni przy tej drodze czy w innym rejonie wioski. Podobnie, jeśli chodzi o mieszkańców sąsiednich wsi: Moszczenicy i Chełmu.

Policja jak dotąd nakłada w Łapczycy najniższy możliwy mandat w wysokości 50 zł („widełki” wynoszą od 50 do 500 zł).