Niedziela: koncert w Bazylice o św. Faustynie

„Święta Siostra Maria Faustyna” – koncert pod takim tytułem odbędzie się w najbliższą niedzielę (Niedzielę Miłosierdzia Bożego) w Bazylice Św. Mikołaja w Bochni. Wstęp jest wolny.

Msza związana z obchodzoną Niedzielą Bożego Miłosierdzia pt: „Święta Siostra Maria Faustyna” maestro Bernarda Stielera, jest to przepiękne, wartościowe i bardzo wzruszające dzieło – piszą organizatorzy.

Msza złożona jest z 12 części. Skomponowana jest na sopran, skrzypce i organy. Msza w hołdzie Św. Faustynie, w swojej treści muzycznej nawiązuje do Bożego Miłosierdzia. Rozpoczyna się wstępem Introitus, który przechodzi w bardzo dramatyczne Kyrie, gdzie w dalszej części Benedictus następuje duchowy dialog Faustyny i Jezusa, a w ostatniej części Agnus Dei scena umierania Św. Faustyny (Faustyna opuszcza ojczyznę ziemską, gdzie cichutko dalej jej towarzyszy Jezus). W ostatnich Jej słowach przypomina jeszcze raz przesłanie. Msza wykonywana była między innymi w Łagiewnikach, Białymstoku podczas beatyfikacji Bł. Ks. Michała Sopocki i w wielu miastach Europy – czytamy w notce prasowej.

Wykonawcy: Grażyna Zielińska – sopran, prof. Jan Purzycki – skrzypce, Wojciech Żdżarski – organy.

Organizatorzy:

Parafia Św. Mikołaja w Bochni
Miejski Dom Kultury w Bochni
Urząd Miasta Bochnia

Bazylika Św. Mikołaja w Bochni, niedziela, 7 kwietnia godz. 15:30, wstęp wolny. Podczas koncertu, tak jak podczas Mszy Świętych, kwestować będą wolontariusze Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” im. bł. E. Bojanowskiego w Bochni.

Msza ŚWIĘTA SIOSTRA FAUSTYNA – BERNARD STIELER

1. INTROITUS
2. KYRIE
3. PRELUDIUM I
4. GLORIA
5. CHORAL
6. CREDO
7. PRELUDIUM II
8. SANCTUS
9. RECITATIVO
10. BENEDICTUS
11. PRELUDIUM III
12. AGNUS DEI

Grażyna Zielinska – sopran, w latach 1981 – 87 studiowała u prof. Zofii Grajnert na kierunku „wokalno – aktorskim“ (operowym) oraz pedagogicznym, ukończyła Wyższą Szkołę Muzyczną Mozarteum w Salzburgu, od ukończenia studiów nadal kształci sie pod kierunkiem znanych w świecie profesorów, współpracowała z Teatrem Wielkim w Łodzi, wielokrotnie nagradzana, bierze udział w międzynarodowych festiwalach, koncertuje w Niemczech, Belgii , Hiszpanii, Szwajcarii, Francji, Austrii, Czechach, Słowacji, Chorwacji, USA, Japonii. W roku 2004 została wybrana przez Międzynarodowe Consortium w Rzymie do wykonania partii sopranowej “Wielkiej Mszy Jana Pawła II”. Wiele dzieł zostaje napisanych specjalnie dla jej głosu: Wielka Msza Jan Paweł II, Msza “Święty Athanazius, Msza Jan Sobieski, Msza nr. 4 Święta Faustyna, Msza nr. 5 Święty Rafał Kalinowski, Oratorium “Dziecięca golgota, Stabat Mater, Matthäus – Passion, Opera Aelia, Opera Hemma, Quoniam, Msza nr. 7 Koronacyjna, oraz wiele innych. Repertuar: Opery, operetki, oratoria, msze, pieśni itd.

Więcej na http://www.zielinska.at

prof. Janusz Purzycki – Profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej w Poznaniu. Uczeń i długoletni asystent prof. Michała Grabarczyka. Prowadzi klasę skrzypiec w Katedrze Instrumentów Smyczkowych, a także Studia Orkiestrowe dla najlepszych studentów uczelni z indywidualnego toku nauczania, kandydatów na przyszłych solistów i koncertmistrzów orkiestr kameralnych i symfonicznych. W swojej działalności pedagogicznej, jako uczeń prof. Michała Grabarczyka (absolwenta Konserwatorium Moskiewskiego w klasie prof. Dymitra Cyganowa), kontynuuje tradycje tzw. „rosyjskiej szkoły skrzypcowej”). Wieloletni I koncertmistrz Filharmonii Poznańskiej. Występuje jako solista i kameralista. Wykonał wiele koncertów z orkiestrą i z towarzyszeniem fortepianu. Przez wiele lat związany był z Orkiestrą Kameralną Agnieszki Duczmal, Polską Filharmonią Kameralną Wojciecha Rajskiego, Orkiestrą „Leopoldinum” Karola Teutscha, Capellą Bydgostiensis Włodzimierza Kamińskiego. Jako koncertmistrz współpracował z wieloma orkiestrami symfonicznymi w Polsce. Prowadzi także działalność literacką. Jako poeta jest autorem kilku tomików wierszy i laureatem wielu konkursów poetyckich.