Mazan i Czuma na 760-lecie Bochni

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło w Bochni zapraszają na spotkanie z Mieczysławem Czumą i Leszkiem Mazanem „Bochnia – to brzmi dumnie!”, które zainauguruje obchody 760 rocznicy lokacji miasta.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Bocheńskie impresje” dofinansowanego ze środków budżetowych Gminy Miasta Bochnia. W przeddzień 760 rocznicy lokacji Bochni znani krakowscy dziennikarze Mieczysław Czuma i Leszek Mazan zabiorą głos na temat solnego miasta, o którym pisali w swoich publikacjach. Mieczysław Czuma to publicysta, poeta, autor i współautor popularnych książek o Krakowie, wieloletni redaktor naczelny „Przekroju” i inicjator powstania „krakauerologii”, tj. nauki o wyższości Krakowa nad resztą świata. Leszek Mazan to popularny publicysta, autor licznych książek o Krakowie i Pradze, wieloletni redaktor Przekroju i kierownik oddziału PAP w Krakowie, później jej korespondent w Pradze. Znany jako najwybitniejszy polski szwejkolog.

Od kilku lat duet autorski Czuma i Mazan wspólnie pisze książki, z których większość dotyczy Krakowa i Galicji. Pierwsza ich wspólna publikacja to „Austriackie gadanie, czyli Encyklopedia Galicyjska” z 1998 r., w której opisali między innymi historię projektu linii kolejowej Triest-Wiedeń–Bochnia, która miała w pierwszej wersji omijać Kraków.

Później opublikowali wspólnie „Pępek świata nazywa się Kraków”, „Opowieści z krainy centusiów”, „Jacy? Tacy !”, „Maczanka krakowska, czyli świat z pawim piórem”. Bocheńscy czytelnicy pamiętają ich z promocji niezwykłej książki „Poczet serc polskich” – zbioru opowieści o historii serc ponad stu Polaków – postaci znanych z dziejów i ludzi prostych, których serca po śmierci zostały odłączone od ciała.

M. Czuma i L. Mazan znani są z zamiłowania do anegdot, ogromnego poczucia humoru i niezwykłego talentu gawędziarskiego. W Bochni gościli już m.in. z inicjatywy redakcji mojaBochnia.pl. Na najbliższe spotkanie wszystkich zainteresowanych zapraszają biblioteka i SBP.

Odbędzie się ono 26 lutego o godzinie 18.30 w sali klubu Biblioteki, ul. Mickiewicza 5.