6 Festiwal Tańców Kobiecych – trwają zapisy

Kobiety i żywioły – pod takim hasłem odbędzie się w Bochni Festiwal Tańców Kobiecych. Potrwa trzy dni, z których pierwsze dwa będą poświęcone warsztatom, a w ostatni – odbędzie się otwarty pokaz.

6 Festiwal Tańców Kobiecych w Bochni odbędzie się po raz trzeci z udziałem światowej sławy gwiazdy tańca orientalnego Isidory Bushkovski. Impreza potrwa w dniach 15-17 lutego.

Organizatorem jest Agnieszka Gicala przy współpracy Miejskiego Domu Kultury w Bochni.

Patronat honorowy objął burmistrz Stefan Kolawiński.

Program:

Tematem 6 Festiwalu Tańców Kobiecych są żywioły. Żywioły to metafory dające dostęp do głębszych, bardziej wyrazistych aspektów tańca. Żywioł jako symbol i motyw przewodni tańca pozwala zwracać uwagę na jakość ruchu i to, skąd tancerka go wydobywa. Warsztaty te uczą ekspresji i stylizacji przy użyciu obrazowania czerpanego z żywiołów: ziemi/drewna, powietrza/przestrzeni, ognia, wody i metalu. Uczestniczki nauczą się wykorzystywać te elementy oddzielnie, ale i łączyć je w twórczych kombinacjach.

Festiwal obejmuje 3 dni (15-17 lutego 2013 – łącznie 16 godzin) warsztatów tańca orientalnego, przeznaczonych dla kobiet – tancerek posiadających umiejętności na poziomie średniozaawansowanym i zaawansowanym, a także wspólne spotkanie z gwiazdą festiwalu podczas imprezy orientalnej dla wszystkich uczestniczek.

Wszystkie warsztaty odbywają się w dużej sali lustrzanej Miejskiego Domu Kultury w Bochni, który jako współorganizator jak zawsze gości festiwal u siebie.

Festiwal znajduje swoje podsumowanie i zakończenie w formie wielkiego pokazu tańca, na którym wystąpi przede wszystkim Isidora Bushkovski w kilku tańcach solowych, a także uczestniczki festiwalu w tańcach solowych i zespołowych. Zatańczy również bocheński Zespół Tańca Orientalnego AMAR i grupa kobiecych tańców w kręgu prowadzone przez Agnieszkę Gicalę przy MDK w Bochni. W tańcu finałowym pokażą się wszystkie uczestniczki pod kierunkiem Isidory Bushkovski, która ten taniec poprowadzi.

Pokaz tańca ma miejsce w Oratorium św. Kingi w Bochni w niedzielę 17 lutego 2013 o g. 16. Potrwa aż 1,5 h. Idea wspólnego tańczenia na finałowym pokazie to myśl przewodnia wszystkich bocheńskich festiwali – zarazem podsumowanie tanecznej pracy uczestniczek i nagroda dla nich wszystkich, jaką jest szansa zatańczenia u boku gwiazdy festiwalu.
Zgodnie z ideą festiwalu Tańców Kobiecych, jaką jest wspólne tańczenie i dzielenie się tańcem, dla widzów wstęp na pokaz tańca jest wolny.

Tematyka warsztatów:

PIĄTEK 15.02.2013 – techniki tańca:

• TECHNIKA TAŃCA 1: wielkie spódnice

opis: Warsztat pokazuje dynamikę pracy ze spódnicą w tańcu. Obejmuje kreatywne sposoby owijania się w nią, kiedy nie jest potrzebna, kopnięcia i inne ruchy nóg sprawiające, by spódnica fruwała oraz cały repertuar efektownych ruchów spódnicą trzymaną w rękach. Część warsztatu poświęcona jest technikom obrotów i wirowania ze spódnicą.

• TECHNIKA TAŃCA 2: wężowe ruchy

opis: Warsztat obejmuje wężowe ruchy korpusu ciała, koliste ruchy bioder i klatki piersiowej, a także inspirowane sylwetką węża pozy taneczne oraz wariacje wężowych ruchów ramion. Wzorcem dla tego warsztatu jest ciało węża, nie tylko w aspekcie technicznym, ale i jako inspiracja artystyczna – staramy się posiąść siłę węża, zrzucić starą skórę i odrodzić się, by odkryć własne, unikalne piękno.

• TECHNIKA TAŃCA 3: taniec na ziemi

opis: Zmysłowa sztuka tańca na ziemi opiera się na naszej sile i giętkości. Nauczymy się technik budowania tych mięśni, które dają wsparcie konieczne przy efektownych pozach i trickach, jak i technik rozciągania niezbędnych do płynnej zmiany pozycji. Warsztat obejmuje: sposoby schodzenia na podłogę i podnoszenia się, ruchy w bocznym ułożeniu ciała, czołganie się, wygięcia do tyłu oraz niektóre specjalne tricki, w tym zasady bezpieczeństwa. Uczestniczenie w konkretnych ćwiczeniach zależy od ograniczeń w ciele danej uczestniczki. Taniec na ziemi nie jest zarezerwowany wyłącznie dla młodych i giętkich – omówione zostaną alternatywy dla osób z urazami kręgosłupa i kolan. Każdy taniec na ziemi może być zmysłowy, uwodzicielski lub uduchowiony!

SOBOTA 16.02.2013 – żywioły w tańcu:

• CZĘŚĆ 1: ziemia i powietrze

opis: Podstawą ruchu jest nasze połączenie z ziemią, wpływ grawitacji na nasz kształt fizyczny i naturalną mechanikę ciała. Zaczniemy od znalezienia własnego ugruntowania i centrum równowagi i zbadamy podstawy ruchu przy pomocy metafory zakorzeniania, kiełkowania, wzrostu, rozkwitu i umierania. Kolejny etap to działanie wbrew grawitacji – oddech, uwolnienie, zawieszenie, wzlot, poddanie się będą stanowić motywy tańca „z duszą”.

• CZĘŚĆ 2: ogień i woda

opis: Ogień to żywioł, który przekształca żywioły drewna i powietrza w energię. Jest wzorem silnych i dynamicznych ruchów i odważnej, nieskrępowanej ekspresji. Temu tańcowi towarzyszy muzyka poruszająca emocje, niosąc element catharsis, czyli oczyszczenia. Taniec ognia wyzwala eksplozję emocji poprzez ciało – emocji rozpaczy, uniesienia i gniewu, z którymi utożsamia się również nasza publiczność. Ogień ujarzmia woda – spokojna powierzchnia jeziora lub fale oceanu, wyrażane przez wszystkie falujące i koliste ruchy ciała. Woda znajduje w żywiołach ziemi i przestrzeni ścieżki najmniejszego oporu – a płynne ruchy tancerki naśladują tę jej cechę.

• CZĘŚĆ 3: metal + łączenie żywiołów

opis: Metal to ostatni, najbardziej rygorystyczny żywioł, wykorzystujący cechy wszystkich poprzednich. Ma ciężar, napięcie i siłę nawet w płynnej postaci. To męski odpowiednik kobiecej ziemi. Taniec inspirowany metalem charakteryzuje precyzja ruchu, wymagająca kontroli drobnych mięśni (techniki izolacji, pops, locks) przy jednoczesnym utrzymaniu płynnego oddechu i równowagi, tak by taniec nie był mechaniczny. Metal ma w sobie element intencji – chęć pokazania się lub ukrycia: to nasza biżuteria, ale i maska lub zbroja. Będzie wykorzystany do elementów show w tańcu.

Ostatnia godzina warsztatu to zestawienie i porównanie wszystkich żywiołów jako odmiennych inspiracji tanecznych i muzycznych, tak by nauczyć się łączyć je w dynamicznym tańcu lub wykorzystywać oddzielnie.

NIEDZIELA 17.02.2013:

• CHOREOGRAFIA: żywiołowe spódnice

opis: Spódnicowa choreografia wykorzystująca zwłaszcza techniki z warsztatów „Wężowe ruchy” i „Wielkie spódnice”. W tańcu tym powolne, wężowe ruchy przechodzą transformację w szaleństwo fruwających spódnic i włosów.

Jak zawsze, tę niedzielną choreografię wszystkie chętne uczestniczki warsztatu zatańczą razem z Isidorą Bushkovski podczas pokazu tańca zamykającego festiwal!

• FESTIWALOWY POKAZ TAŃCA

godz. 16.00- 17.30

Scena Oratorium św. Kingi w Bochni; adres: ul. Biała/Plac św. Kingi (naprzeciw Kościoła św. Mikołaja w Bochni). Wstęp wolny.

Kontakt do organizatora – zapisy i informacje:
Agnieszka Gicala agic@neostrada.pl