Reklama

Postać, która inspiruje do czynienia dobra

18 lipca (czyli jutro) w Kościele katolickim przypada wspomnienie św. Szymona. Dzień ten jest wielkim świętem w Lipnicy Murowanej, miejscowości w której urodził się święty. Jednak centralne uroczystości odpustowe w rodzinnej wsi XV – wiecznego bernardyna odbędą się w niedzielę 20 lipca.

Jak co roku w tych dniach do Lipnicy Murowanej przybywają rzesze pielgrzymów. Większość przyjeżdża samochodami lub autokarami, ale są i tacy, którzy do Lipnicy idą pieszo m.in. wierni z sąsiedniej parafii Muchówka. Czciciele św. Szymona mówią, że postać ubogiego zakonnika pobudza ich do czynienia dobra.

W piątek w kościele św. Szymona zostaną odprawione Msze Św. o godz.: 6.30, 9.00, 10.30 i 18.00. Kazania w tym dniu wygłosi ks. Bogusław Banach. Każde nabożeństwo połączone jest z nowenną do św. Szymona oraz ucałowaniem relikwii. Natomiast wieczorem na rynku o godz. 21.00 można wziąć udział w modlitewnym apelu przy figurze św. Szymona.

Centralne uroczystości odpustowe zaplanowano na niedzielę 20 lipca. Uroczysta suma odpustowa poprzedzona procesją z relikwiami św. Szymona z Jego kościoła do ołtarza polowego odbędzie się o godz. 11.00. Mszy będzie przewodził oraz wygłosi homilię ks. prof. Ireneusz Stolarczyk. Na godz. 16.00 zaplanowano XIX Przegląd Piosenki Pielgrzymkowej, którego uczestnicy będą walczyć o „Statuetkę św. Szymona” a wszyscy pielgrzymi otrzymają słynne już bułeczki św. Szymona.