Wielowiekowa tradycja

Tegoroczne Święto Plonów w Lipnicy Murowanej miało podwójny charakter : religijny związany z podziękowaniem Bogu za plony oraz ludowy związany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów. W imprezie wzięło udział kilka tysięcy ludzi.

Doroczne dziękczynienie rolników za zebrane plony i powodzenie w czasie żniw rozpoczęło się uroczysta mszą św. w kościele parafialnym pw. Św. Andrzeja. Podczas Eucharystii proboszcz parafii ks. Zbigniew Kras poświęcił wieńce dożynkowe oraz bochny chleba, które przywiozły do świątyni zespoły obrzędowe.

Po Mszy świętej barwny dożynkowy korowód prowadzony przez Orkiestrę Dętą OSP z Lipnicy Dolnej przeszedł na stadion sportowy LZS „Macierz”, gdzie oficjalnego otwarcia imprezy dokonał gospodarz gminy i dożynek wójt gminy Lipnica Murowana Tadeusz Klimek. W swoim przemówieniu nawiązał on do wielowiekowej tradycji związanej ze świętem plonów.

Jest to jeden z najpiękniejszych staropolskich obrzędów rolniczych, a także okres wyjątkowy, który pozwala nam na podsumowanie całorocznej pracy rolnika, jego zaangażowania, i trudu, aby cieszyć się plonami – mówił wójt.

Gospodarz Gminy w swoim wystąpieniu przypomniał również słowa brata Alberta, który mówił, że każdy człowiek powinien być dobry jak chleb, aby każdy mógł podejść do stołu i leżącego na nim bochenka chleba mógł ukroić i aby nikt nie był głodny. – Największym symbolem święta plonów jest bochen chleba, dlatego wspólnota chleba powinna jednoczyć, a nie dzielić. Wspólnota chleba powinna powodować, ze powinnyśmy działać solidarnie i solidarnie być odpowiedzialnymi za rozwój naszej „małej Ojczyzny” – kontynuował Tadeusz Klimek.

Okolicznościowe adresy z okazji dożynek gminnych przesłali Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara oraz Poseł na Sejm RP Wiesław Woda.

Mieszkańcy gminy oraz przybyli goście mogli zobaczyć program artystyczny oraz wieńce dożynkowe przygotowane przez zespoły obrzędowe. Starannie przygotowane wieńce, wykonane z kłosów, ziaren, owoców i warzyw oceniła komisja konkursowa, której przewodniczył Edward Polek. W skład jury wchodzili także Anna Cempura oraz Tadeusz Goryl.

Organizowany po raz 12 „Konkurs Wieńców Dożynkowych” zakończył się przyznaniem pięciu równorzędnych nagród finansowych w wysokości 400 zł każda. Jury tłumaczyło swoją decyzje tym, że wszystkie grupy dożynkowe wykazały się ogromną inwencją twórczą, pomysłowością i dużym nakładem pracy w wykonaniu wieńcy. Zróżnicowanie tych prac nie pozwoliło porównać ich w jednej kategorii, stąd wyróżniono je na jednakowym poziomie.

W części koncertowej lipnickiego „Święta Plonów” jako pierwszy zaprezentował się młody zespól „Tequila” z Rajbrotu grający zarówno własne kompozycje, jak i covery znanych polskich piosenek. Jednak największą publiczność zgromadziła zakopiańska kapela „Baciary”. Szacuje się, ze jej koncert oglądało ok. 3 tys. widzów.

Święto Dziękczynienia w Lipnicy Murowanej zakończyła zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin nocnych. Oprawę muzyczną podczas tańców zapewniła kapela „Dziki Band” z Rajbrotu.
Organizatorzy składają podziękowania osobom, które aktywnie włączyły się w organizację tegorocznego „Święta Plonów” a w szczególności wójtowi gminy Tadeuszowi Klimkowi, dyrektorowi Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej wraz z pracownikami, ks. dziekanowi i prałatowi Zbigniewowi Krasowi, zespołom obrzędowym, kołom gospodyń wiejskich, Orkiestrze Dętej z Lipnicy Dolnej oraz jednostkom OSP.