Reklama

Spacer po bocheńskim cmentarzu żydowskim z Iwoną Zawidzką

Nagrobki i epitafia Żydów bocheńskich, a także dzieje jednego z ciekawszych miejsc w mieście – będą przedmiotem najbliższego spotkania Kręgu Młodych Miłośników Starej Bochni.

Tym razem spacer po bocheńskim cmentarzu żydowskim poprowadzi Iwona Zawidzka z bocheńskiego Muzeum. Odbędzie się on w piątek, 13 kwietnia. Chętni proszeni są o przybycie na róg ulic Krzęczków i Modrzejewskiej o godz. 14.00.

Cmentarz żydowski w Bochni, założony jesienią 1872 roku, jest cmentarzem zabytkowym i ważnym dla historii miasta. Są tam groby Żydów z Bochni i okolicznych miejscowości – ludzi w różnym wieku, różnego stanu, różnych zapatrywań: radni miasta, lekarze, nauczyciele, kupcy, rzemieślnicy, rolnicy, żebracy… Jak mówią świadkowie, są tam także groby Polaków rozstrzelanych w tym miejscu podczas okupacji niemieckiej. Tam, gdzie znajduje się zbiorowy grób pomordowanych Żydów zbudowany został pomnik, poświęcony wszystkim żydowskim ofiarom Holokaustu z Bochni i regionu – podaje Iwona Zawidzka.

Opiekunem nekropolii jest Leon Gawąd, który przez cały okres powojenny utrzymuje cmentarz w bardzo dobrym stanie. Pomimo sędziwego wieku jest w Bochni jedyną osobą, która posiada klucze do bramy cmentarnej, choć obowiązek dozorcy dla Pana po dziewięćdziesiątce stał się trudny do udźwignięcia. Dlatego Muzeum w Bochni zamierza odciążyć Leona Gawąda, przejmując w dni powszednie, w czasie otwarcia muzeum, obowiązek otwierania nekropolii zainteresowanym – dodaje.