Reklama

Bochnianie wyruszyli na Jasną Górę

Tuż przed godziną 9.00 grupa nr 6 tarnowskiej pielgrzymki, jako jedna z 26 grup, wyruszyła w drogę na Jasną Górę. Przed nimi ok. 240 km trasy, którą przemierzą w ciągu 9 dni. Dni te będą wypełnione modlitwą, rozważaniami (poświęconymi postaci Apostoła Pawła), śpiewem, nawiązywaniem przyjaźni itd.

Mszy św. na Placu Katedralnym w Tarnowie, która rozpoczęła się o 6.30, przewodniczył bp Wiesław Lechowicz. W homilii zwracał on uwagę na zmagania fizyczne w czasie pielgrzymiego szlaku. Nawiązał w ten sposób do trwającej olimpiady w Pekinie i postaci św. Pawła, który w Liście do Tymoteusza pisał: „w dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem”. Biskup wspomniał też o wojnie w Gruzji i potrzebie wspierania duchowego cierpiących w tym konflikcie.

Od organizatorów pielgrzymki biskup, który przeżywał dzisiaj swoje pielgrzymkowe prymicje, otrzymał owieczkę. Tuż przed wyjściem w drogę przedstawiciel każdej z grup wszedł na drabinę strażacką i zdjął z niej flagę, która będzie towarzyszyła pielgrzymom aż do Jasnej Góry. W zamyśle ks. Zbigniewa Szostaka, dyrektora pielgrzymki, symbolizowało to wspinanie się na drodze duchowej do Boga.

Grupa bocheńska nr 6, której patronuje bł. Maria Teresa Ledóchowska, liczy w pierwszym dniu ponad 300 osób. Prawdopodobnie liczba ta się zwiększy w ciągu kilku najbliższych dni. Przewodnikiem grupy jest ks. Stanisław Kowalik z parafii św. Mikołaja w Bochni. Pątnicy zwracają uwagę na świetną atmosferę w szóstce. – Zawsze spotykam tu fajnych ludzi, można tu zebrać moc na następny rok akademicki. Dzięki tym ludziom można się podładować. Z grupą nr 6 chodzę od 4 lat, wcześniej było niemrawo, ale teraz jest bardzo dobra grupa muzyczna, mówię o tzw. Grupie Międzynarodowej – wyznaje Bartek, który choć pochodzi z Limanowej, pielgrzymuje z grupą bocheńską.

W poniedziałek pielgrzymi wejdą na teren powiatu bocheńskiego, gdzie na placu obok sanktuarium w Okulicach tradycyjnie będzie miała miejsce Msza św. połączona ze ślubami. Początek o godz. 11.00.