Stłuczka – jak uzyskać odszkodowanie bez wzywania policji?

Stłuczka to potoczna nazwa kolizji drogowej. Jest to zdarzenie drogowe, w wyniku którego osoby w nim uczestniczące nie ponoszą śmierci ani nie doznają urazów, a szkodzie ulega jedynie mienie (np. samochód). Co zrobić, żeby uzyskać odszkodowanie bez udziału policji?

W przypadku kolizji uczestnicy, którzy nie mają wątpliwości co do sprawcy zaistniałego zdarzenia drogowego nie muszą na miejsce wzywać policji. Istnieje możliwość wymiany oświadczeń, których druki bardzo często dołączone są do druków ubezpieczenia OC lub AC. Następnie należy zgłosić się z takim oświadczeniem wypełnionym przez sprawcę kolizji do ubezpieczyciela informując o zaistniałym zdarzeniu. W ten sposób zostaje uruchomiona procedura odszkodowawcza.

Należy pamiętać o tym, że kiedy mamy do czynienia z kolizją, a nie wypadkiem drogowym, wg art. 44 ustawy prawo o ruchu drogowym, obowiązkiem uczestników jest niezwłoczne usunięcie z jezdni pojazdów biorących w nich udział. W przypadku braku możliwości usunięcia pojazdów z jezdni uczestnicy kolizji mają obowiązek odpowiednio oznakować miejsce zdarzenia, włączyć światła awaryjne, stawiając odblaskowy trójkąt ostrzegawczy.

Art. 16 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych nakłada na uczestników kolizji obowiązek wzajemnego podania sobie danych wymaganych w oświadczeniu dla ubezpieczyciela. Potrzebne Ci będą: prawo jazdy sprawcy, jego dowód osobisty lub paszport, polisa OC (sprawca nie musi być właścicielem auta), dowód rejestracyjny samochodu. Koniecznie dokładnie spisz dane właściciela oraz kontakt telefoniczny do niego.

Zrób zdjęcia szkodom, które odniosły samochody, zażądaj opisu zdarzenia oraz oświadczenia sprawcy o spowodowaniu szkody. Starannie przeczytaj, czy opis i oświadczenie pokrywają się z rzeczywistością. Wezwij policję, jeśli odniosłeś wrażenie, że sprawca będzie chciał wycofać się z oświadczenia. Zdjęcia i opis zdarzenia umożliwią pokrycie strat z ubezpieczenia OC sprawcy, ale będzie to trwało dłużej. Jeśli samochód uniemożliwia ci dalszą jazdę wezwij pomoc drogową. Nawet jeśli nie posiadasz polisy assistance będziesz mógł wezwać pomoc drogową i domagać się od ubezpieczyciela zwrotu kosztów za jej usługi na podstawie faktury.

Jak wykonać zdjęcia? Prawidłowe sfotografowanie aut po stłuczce umożliwi ubezpieczycielowi szybsze przystąpienie do likwidacji szkody. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą mieć specyficzne wymagania, ale najczęściej samochód sfotografować należy w standardowy sposób. Ważne, aby zdjęcia wykonane były przy dobrym oświetleniu. Pamiętaj tez o kilku zasadach dotyczących ujęć z miejsca szkody: dwa zdjęcia pojazdu powinny być wykonane po tej samej przekątnej. Ujęcie pierwsze musi obejmować przód i jeden bok, natomiast ujęcie drugie tył i bok przeciwległy.

Na zdjęciach musi być widoczna tablica rejestracyjna, konieczne jest zdjęcie pola numerowego VIN, dotyczy to samochodów zarejestrowanych po raz pierwszy po 1.01.1995 roku. Składa się on z 17 znaków stanowiących kombinację liter i cyfr. Jeśli nr jest nieczytelny należy zgłosić to w wydziale komunikacji. Ponowne nabicie nr na tabliczce to koszt 39 zł, ale wiąże się z ponownym nabiciem numeru rejestracyjnego za kwotę 49 zł. Konieczne są zdjęcia uszkodzonych elementów i części pojazdu.

Stratę w towarzystwie ubezpieczeniowym można zgłosić na trzy sposoby: bezpośrednio w najbliższej placówce TU lub agencji brokerskiej z nim współpracującej, dzwoniąc na numer infolinii podany w dokumentach ubezpieczeniowych i stosować się do zaleceń konsultanta, wykorzystać stronę internetową, jeśli znajdują się na niej aplikacje przeznaczone do składania zawiadomienia o szkodzie.

Kiedy występują wątpliwości co do sprawcy lub winy kolizji, bezwzględnie należy wezwać policję.

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych reguluje zasady wypłaty odszkodowania przez Ubezpieczyciela. Zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie lub świadczenie z tytułu ubezpieczenia obowiązkowego na podstawie uznania roszczenia uprawnionego z umowy ubezpieczenia w wyniku ustaleń, zawartej z nim ugody, prawomocnego orzeczenia sądu lub w sposób określony w przepisach ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie. A w razie dodatkowych trudności nie później jednak niż w terminie 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie chyba że ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego.

Jeśli chcesz wydrukować oświadczenie kliknij w link poniżej. Pamiętaj, że oświadczenie warto mieć ze sobą.

http://poprawnienieprawnie.blogspot.com/2011/11/oswiadczenie-sprawcy-kolizji.html#!/2011/11/oswiadczenie-sprawcy-kolizji.html