WTZ Łapanów w nowym lokum jeszcze przed końcem roku

Po poważnych zniszczeniach jakie odniosły pomieszczenia WTZ Łapanów w efekcie ubiegłorocznej powodzi instytucję czekają przenosiny do budynku internatu przy szkole. Prace adaptacyjne w nim pochłoną ponad milion złotych, a WTZ znajdzie tam lokum jeszcze w tym roku.

Zniszczenia spowodowane przez powódź w budynku kościoła, w którym dotychczas mieściły się warsztaty były ogromne, a zagrożenie kolejnym niebezpieczeństwem pozostało, stąd pomysł przeniesienia i zapewnienia wychowankom nowej siedziby.

W związku z tym, że powiat jest właścicielem budynku internatu, podjęta została decyzyja o nieodpłatnym przekazaniu Stowarzyszeniu Przyjaciół Niepełnosprawnych „Otwarte Serca” z przeznaczeniem właśnie na rehabilitację 40- wychowanków warsztatów. Warto też wspomnieć, że w pozostałych pomieszczeniach docelowo mieścić się będzie centrum kształcenia – mówi starosta Jacek Pająk.

Pomieszczenia warsztatów zlokalizowane będą na parterze oraz części piętra internatu przy Zespole Szkół w Łapanowie. Modernizowany budynek obecnie jest w stanie surowym.

Zakres prac obejmie wykonanie wylewek, podłóg, instalacji, tynków, stolarki okiennej i drzwiowej. Wykonane zostanie również zewnętrzne ocieplenie oraz droga dojazdowa. W budynku przewiduje się także instalację kolektorów słonecznych – informuje Katarzyna Kępa – Hamuda z Biura Promocji i Komunikacji Społecznej Starostwa Powiatowego w Bochni.

Chciałbym podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w pozyskanie środków, oraz podkreślić starania i wkład powiatowego centrum pomocy rodzinie, jak również zaangażowanie w realizację całego przedsięwzięcia ks. Tadeusza Jarzębaka prezesa „Otwartych Serc” – dodaje starosta bocheński Jacek Pająk.

Środki na modernizację internatu powiat pozyskał z Państwowego Funduszu rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.Katolickie Stowarzyszenie Przyjaciół Niepełnosprawnych „Otwarte Serca” w Łapanowie zgłosiło do Powiatu Bocheńskiego projekt o nazwie „Przeniesienie siedziby WTZ w Łapanowie wskutek powodzi”.

Koszt prac adaptacyjnych wyniesie 1 080 000 zł z czego 750 000 zł sfinansowanych będzie z PFRON. Pozostała kwota pochodzić będzie z budżetu Starostwa Powiatowego, które realizuje przedmiotowe zadanie z „Programu wyrównywania różnic między regionami II”- w obszarze F.

Termin zakończenia zadania przewiduje się na 30 października 2011 roku.