Zabawa: Pomnik Ofiar Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przestępstw w stanie surowym

Przy sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie powstaje Pomnik Ofiar Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przestępstw. Obiekt jest już w stanie surowym. Pomysł popiera Jan Kulig, ojciec tragicznie zmarłego Janusza Kuliga.

Jak informuje ks. Zbigniew Szostak, proboszcz parafii Zabawa koło Tarnowa (niegdyś wikariusz parafii św. Mikołaja w Bochni), zakończyło się betonowanie i Pomnik Ofiar Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przestępstw jest już gotowy w stanie surowym. Monument powstaje w Zabawie przy sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny, która zginęła śmiercią męczeńską. Sanktuarium to nosi znamiona męczeństwa i przeżywania żałoby dlatego też predysponowane jest aby służyć osobom, które straciły najbliższe osoby i przeżywają z tego powodu traumatyczne doświadczenie, cierpienie które odbiera nie tylko radość i siły do pracy ale i sens życia.

To bardzo dobry pomysł. Na pewno nie pomoże tym, których nie ma. Ale dla tych, co pozostają, jest to jakaś otucha, sygnał, że oni jeszcze są
– mówi Jan Kulig, ojciec zmarłego tragicznie Janusza Kuliga.

Pomnik o nazwie „Przejście” wykonany został z żelbetu. Zostanie wykończony blachą stalową nierdzewną, a elementy krzyży, a zwłaszcza przerwany zapis bicia serca, będą odlewane. Wymiary pomnika: długość 40m, szerokość w punkcie kulminacyjnym 11m, maksymalna wysokość 6m. Odwiedzający będą mogli przejść przez 4 bramy krzyże ukazujące kolejne etapy przeżyć i psychicznych doświadczeń w wyniku tragicznego zdarzenia aby dojść do miejsca gdzie będzie można zapalić od wiecznego ognia znajdującego się we wnętrzu pomnika przyniesioną świecę. Zamiarem autora projektu p. Jacka Kucaby jest powołanie przestrzeni kontemplacji dostępnej dla oka oraz przestrzeni dla ducha, myśli i uczuć tej szczególnej społeczności – osób które straciły najbliższych. To niejako hołd dla świadomości zbuntowanej przeciw przemijaniu. To wspomnienie przejścia ku niebu tych, którzy odeszli – kontynuuje ks. Zbigniew Szostak.

Jak twierdzą psychologowie, wspierający rodziny ofiar wypadków drogowych, poza symbolicznym znaczeniem – pomnik może odgrywać istotną rolę terapeutyczną. Planowany Ośrodek pomocy i terapii dla osób poszkodowanych w wypadkach będzie służył fachową pomocą przede wszystkim w rehabilitacji psychicznej a także i fizycznej oraz będzie miejscem spotkań dla tych, którzy doświadczyli ogromu cierpienia a teraz we wspólnocie pragną dzielić się doświadczeniem i pomocą w poszukiwaniu nowego sensu i celu życia – mówi ks. Zbigniew Szostak.

Pomnik jest bardzo dobrym pomysłem, ale jeszcze ważniejsze są organizowane wokół tego działania w szeroko pojętym temacie bezpieczeństwa. Ten pomnik jest początkiem całego kompleksu i infrastruktury, która będzie towarzyszyła ludziom znajdujących się w tej traumie, szczególnie zaraz po tragediach, gdy nie mogą się odnaleźć, przeżywają załamania psychiczne i tak dalej. Jestem w tym mocno zaangażowany, bo wiem że to jest bardzo potrzebne – kontynuuje Jan Kulig.

Monument w podtarnowskiej Zabawie to pierwszy w Europie, a może nawet w świecie, tego typu pomnik pamięci Ofiar Wypadków. Przede wszystkim będzie pełnił funkcje terapeutyczną dla tych, którzy tam przybędą. Tam już dzisiaj wielu zostawia krzyże pamięci postawione gdzieś przy drodze na miejscu tragedii, aby przy pomniku były właściwie uszanowane – kontynuuje ks. Zbigniew Szostak.

Plac pod pomnik poświęcił abp Józef Kowalczyk, a kamień węgielny – bp Tadeusz Płoski, który sam zginął w katastrofie smoleńskiej. W 2010 r. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, bo śmierć łączy wszystkich, bez względu na wyznanie. Ukończenie budowy pomnika poświęcenie i jego otwarcie z udziałem przedstawicieli państw Unii Europejskiej planowane jest na trzecia niedzielę listopada 2011 z okazji obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

Pomnik i Ośrodek Przejście w Zabawie będzie pełnił kilka funkcji. Będzie zatem:

1. Miejscem corocznych obchodów Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

2. Unikalną w Europie placówką terapeutyczną zajmującą się leczeniem osób dotkniętych PTSD i pozwalającą na prowadzenie badań nad psychicznymi i psychologicznymi skutkami wypadków drogowych.

3. Miejscem organizacji seminariów i konferencji poświęconych problematyce związanej ze skutkami czynów zabronionych.

4. Miejscem integracji osób, które w wyniku wypadków straciły bliskich.

5. Ośrodkiem upamiętniającym ofiary tragicznych zdarzeń.

Pomnik Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście” uświadamia, że ciągle jesteśmy w drodze oraz że niektórzy w tej drodze nas wyprzedzili, a my musimy się z tym pogodzić – konkluduje proboszcz parafii Zabawa.

Aktualne informacje o tym przedsięwzięciu są na stronie internetowej: www.przejscie.com.pl.