W sprzedaży bilety na galę operową z Kaczyńskim

W Miejskim Domu Kultury można kupić bilety na występ Orkiestry Akademii beethovenowskiej pod dyrygenturą Piotra Sułkowskiego. Przed publicznością zaśpiewają soliści: Iwona Socha i Rafał Bartmiński. Spotkanie poprowadzi Bogusław Kaczyński.

Gala odbędzie się 11 września na Hali Widowiskowo Sportowej. Bilety w cenie 60zł (miejsca na trybunach), i 80zł (miejsca na krzesełkach) – do nabycia w sekretariacie Miejskiego Domu Kultury w Bochni, od poniedziałku do piątku, w godz. od 8:00 do 16:00.

W sobotę (10 września) w godzinach popołudniowych będzie je można nabyć również w kasie Kina Regis, czynnej na pół godziny przed pierwszym seansem.
Organizator nie planuje sprzedaży biletów w dniu koncertu.

Koncert rozpocznie się o godz. 16:00, jednak wpuszczanie publiczności – już od godz. 15:00.

Podczas Gali usłyszymy partie solowe w wykonaniu Iwony Sochy – sopran oraz Rafała Bartmińskiego – tenor.

Iwona Socha ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną w Gliwicach’ bsolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie śpiewu solowego prof. Jana Ballarina (dyplom z wyróżnieniem). W roku 2002 ukończyła Studia na Wydziale Radiowo -Telewizyjnym Uniwersytetu Śląskiego im.K.Kieślowskiego w Katowicach. Finalistka i laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych.

Współpracowała z takimi mistrzami batuty, jak: K. Kord, J. Kaspszyk, T. Kozłowski, M.J. Błaszczyk, T. Wojciechowski, R. Silva, Ł. Borowicz, P. Przytocki, K. Dębski. J. Pedrlik, J.Salwarowski oraz cenionymi reżyserami, m.in. M. Trelińskim, M. Meszaros i W. Zawodzińskim.

W maju 2005 roku, jako studentka V roku – zadebiutowała na scenie Opery Śląskiej, kreując partię Małgorzaty w „Fauście” Charles’a Gounod’a. W swoim repertuarze posiada wiele pieśni, arii operowych i oratoryjnych oraz partii operowych, dokonała także nagrań dla Polskiego Radia i TV. Koncertuje w kraju i za granicą.

Współpracuje z większością krajowych orkiestr filharmonicznych oraz z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, Teatrem Wielkim w Łodzi, Mazowieckim Teatrem Muzycznym-Operetką w Warszawie, a także Operą Śląską w Bytomiu.

Rafał Bartmiński
, absolwent wydziału wokalno – aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie prof. Eugeniusza Sąsiadka. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Ryszarda Karczykowskiego, Helenę Łazarską i Christiana Elsnera.

Na scenie operowej zadebiutował partią Leńskiego w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego. Jeszcze w czasie studiów związał się z Warszawską Operą Kameralną, a od 2003 stale współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie.

W 2001 roku został laureatem III- go miejsca XI Konkursu Wokalnego im. Ady Sari w Nowym Sączu, a na IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie został uznany za „najbardziej obiecującego polskiego tenora”. W 2007 roku otrzymał II miejsce i kilka nagród pozaregulaminowych na VI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie.

Od 2006 roku stale współpracuje z Operą Wrocławską: Nemorino w Napoju miłosnym Donizettiego, Pasterz w Królu Rogerze Szymanowskiego, Gabriel w Raju utraconym Pendereckiego, Stefan w Strasznym Dworze Moniuszki. W listopadzie 2009 na zaproszenie Maestro Antoniego Wita i Filharmonii Narodowej uczestniczył w nagraniu Kosmogonii Krzysztofa Pendereckiego i III Symfonii Karola Szymanowskiego.

25 listopada 2009 zadebiutował w moskiewskim teatrze Bolszoj jako Tamburmajor w Wozzecku Albana Berga w nowej produkcji Dmitra Tcherniakova.

Artysta stale współpracuje z większością najlepszych polskich orkiestr i filharmonii – m.in. Filharmonia Narodowa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR), Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Sinfonia Varsovia, Filharmonia Krakowska, Sinfonia Viva Tomasza Radziwonowicza. Bierze także udział w najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce i Europie.

Współpracował z tak znakomitymi dyrygentami takimi jak m.in.: Mariss Jansons, Marc Minkowski, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit, Gabriel Chmura, Krzysztof Penderecki, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Wojciechowski, Andrzej Straszyński, Jose Maria Florencio Junior, Alberto Zedda, Ewa Michnik, Michał Dworzyński, Wojciech Michniewski, Łukasz Borowicz.

Piotr Sułkowski – dyrygent i kierownik artystyczny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, pierwszy gościnny dyrygent Signature Symphony Orchestra Tulsa OK (USA). Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie najpierw na Wydziale Wychowania Muzycznego (1993), później dyrygentury (1996) w klasie prof. J. Katlewicza.

Podczas studiów doskonalił swoje umiejętności jako stypendysta Internationale Bachakademie na kursach mistrzowskich, prowadzonych przez H. Rillinga i J.E. Gardinera w Niemczech, a także w USA, jako stypendysta Oregon Bach Festival. Już w czasie studiów aktywnie uczestniczył w życiu muzycznym miasta Krakowa współtworząc festiwal Forum Młodych Kompozytorów oraz zakładając na Akademii Muzycznej w Krakowie orkiestrę kameralną Sinfonietta – Forum Sinfonia.

Wraz z orkiestrą zdobył wówczas prestiżową I nagrodę za najlepsze wykonanie utworów, przyznawaną przez kapitułę dziennikarzy i krytyków muzycznych. Odbył z tym zespołem liczne tournées w kraju i zagranicą.

Ogromne doświadczenie operowe zdobył w czasie wieloletniej pracy dyrygenta, a w latach 2006-07 dyrektora artystycznego w Operze Krakowskiej oraz w Opera Wildwood Festival AR (USA), którego był dyrektorem muzycznym. Przygotował wiele premier operowych, w tym kilka prawykonań (m.in. Loteria na mężów czyli narzeczony nr 69 K. Szymanowskiego, 2007).

W 2007 r. wraz z zespołem Opery Krakowskiej wykonał światowe prawykonanie oratorium krakowskiego kompozytora D. Reguckiego Cracovia est, będącego kulminacją obchodów Jubileuszu 750-lecia Lokacji Miasta Krakowa. Współtwórca Krakowskiej Opery Kameralnej, z którą zrealizował kilka produkcji. Prowadzi zespoły wokalne na Akademii Muzycznej w Krakowie i w Bydgoszczy oraz chór i orkiestrę Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Krakowie, z którą co roku odbywa tournée do Francji.

Współorganizator i manager Konkursu Dziecięcych Zespołów Kameralnych Wiosna Młodych Kameralistów, odbywającego się od 2001 roku w Krakowie; pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Barbakan w Krakowie. W 2008 roku w ramach Festiwalu Rozstaje poprowadził jubileuszowy koncert na Rynku Głównym w Krakowie z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej i światowej sławy solistą Gheorghem Zamfirem. Zrealizował nagranie z muzyką B. Chajdeckiego do serialu historycznego Czas Honoru.

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej – jeden z czołowych, a zarazem najmłodszy zespół symfoniczny w Polsce. Tworzą go pasjonaci – najwybitniejsi studenci i absolwenci europejskich wyższych szkół muzycznych, takich jak Akademia Muzyczna w Krakowie, Hochschule Für Musik Und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, Hochschule für Musik w Karlsruhe, Royal Music Conservatoire w Brukseli, Conservatoire International de Musique w Paryżu oraz Universität für Musik und darstellen Kunst w Grazu.

Zespół rozpoczął działalność w 2003 roku, po sukcesach na 53 festiwalu Jünger Künstler Bayreuth. W 2005 roku, za sprawą Elżbiety Pendereckiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, zadebiutowała podczas IX Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, gromadząc wyśmienite recenzje oraz otrzymując wiele zaproszeń do udziału w prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą.

W tym samym roku nagrana została pierwsza studyjna płyta z muzyką polską dla wytwórni DUX. Artystyczną i organizacyjną pieczę nad zespołem pełni od samego początku Marcin Klejdysz, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, wychowanek Roberta Kabary. Akademia Beethovenowska pracuje pod dyrekcją wybitnych dyrygentów – Krzysztofa Pendereckiego, Gabriela Chmury, Michała Dworzyńskiego, Michała Nesterowicza, Macieja Tworka, Pawła Przytockiego, Marka Pijarowskiego, Łukasza Borowicza, Fausto Nardiego, Piotra Sułkowskiego, Alexandra Geluka oraz współpracuje z solistami młodego pokolenia – Łukaszem Długoszem, So-Ock Kim, Bartoszem Koziakiem, Katarzyną Dudą, Iwoną Sobotką, Małgorzatą Pańko, Rafałem Bartmińskim, Alexandrem Kobrinem, Wibi Soerjadim i innymi.

Orkiestra nagrała dotychczas osiem płyt, między innymi dla wytwórni DUX Poland, Centaur Reccord USA, Le Foxx Music oraz Universal Music. W 2009 roku Orkiestra wystąpiła z takimi sławami jak Steven Isserlis i Konstantin Sherbakov. We wrześniu 2009 na zaproszenie Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego Orkiestra Akademii Beethovenowskiej wystąpiła w legendarnej sali Musikverein.

Obecnie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej koncertuje w kraju i za granicą, realizując tournée promujące cykl Jeszcze polska muzyka. W 2010 roku zespół ponownie zagościł na Festiwalu Young Euro Classic w Berlinie, a dzięki nowatorskiej inicjatywie p.n. „Comarch Young Europe Experience 2010” także w prestiżowych niemieckich salach koncertowych: Alte Oper Frankfurt, Konzerthaus Dortmund oraz Gesteig Monachium.

Bogusław Kaczyński – dziennikarz, publicysta i krytyk muzyczny, popularyzator opery i operetki, teoretyk muzyki, animator kultury, prezenter i autor wielu programów w TVP. Ulubieniec publiczności, gwiazdor Telewizji Polskiej, zdobywca trzech Wiktorów i Superwiktora, trzech Złotych Ekranów, Nagrody Neapolitańskiej, tytułów Mężczyzna Roku i Pisarz Roku.

Kaczyński jest wybitnym menedżerem, twórcą Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy oraz słynnych na świecie Festiwali Muzyki w Łańcucie. W 1993 r. został wybrany na stanowisko prorektora ds. artystycznych Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

W latach 1994–1998 pełnił funkcję Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie i uhonorowany został międzynarodową nagrodą Lider Promocji Kultury Polskiej. Dzieci nadały mu tytuł Kawalera Orderu Uśmiechu.

Specjalne sukcesy i dowody uznania międzynarodowej krytyki przyniosły mu prezentacje monodramu o Janie Kiepurze i Marcie Eggerth (ponad 1000 przedstawień), wykłady z dziedziny historii muzyki i sztuki operowej oraz galowe wieczory z cyklu „Bogusław Kaczyński przedstawia”.

W wyniku plebiscytu „Polityki” Koniec wieku, Bogusław Kaczyński zaliczony został do grona dziesięciu największych osobowości telewizyjnych XX stulecia. Jesienią 2002 roku, podczas gali z okazji 50-lecia TVP otrzymał statuetkę i tytuł Gwiazda Telewizji Polskiej. W 2006 roku uhonorowany został prestiżową nagrodą Piękniejsza Polska oraz tytułem Mistrz Mowy Polskiej.

Bogusław Kaczyński jest założycielem Fundacji „ORFEO”, której celem jest wspieranie kultury narodowej, propagowanie sztuki wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie ambitnych inicjatyw artystycznych.