We wtorek otwarcie wystawy „Piękno natury w malarstwie Urszuli Mularczyk i Józefa Mularczyka”

5 kwietnia, we wtorek, o godz. 18.00, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni odbędzie się LII Salon Artystyczno–Literacki, podczas którego nastąpi otwarcie wystawy „Piękno natury w malarstwie Urszuli Mularczyk i Józefa Mularczyka”. Zostaną zaprezentowane obrazy dwóch bliskich sobie osób: wnuczki i dziadka, czyli ucznia i mistrza.

Józef Mularczyk jest znany bocheńskim miłośnikom sztuki od 1969 r. Wówczas w Powiatowym Domu Kultury po raz pierwszy zaprezentował swoje prace. Gdy w 1974 r. na stałe zamieszkał w Bochni, jego obrazy wielokrotnie eksponowano w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni na tematycznych wystawach: „Kobieta i kwiat”, „Ludzie Skalnego Podhala”, „Od Bałtyku do Tatr”, „Tatrzańskie uroczyska”.

W 1992 r. malarz zainicjował Salony Artystyczno-Literackie w bocheńskiej Bibliotece. W 2007 r. podczas XL Salonu Artystyczno–Literackiego pokazał po raz ostatni swe prace na wystawie „Malarska wizja polskiego krajobrazu”.

Ważnym wydarzeniem w życiu artysty była wystawa w krakowskim Pałacu Sztuki w 1987 r. Duże wystawy twórczości Józefa Mularczyka zorganizowało także Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni w 60. rocznicę rozpoczęcia pracy twórczej (156 prac) oraz w 2006 r. 90 pejzaży polskich w 90. urodziny artysty.

Mniej znanym fragmentem twórczości Józefa Mularczyka były projekty gobelinów z motywami zamków i miast polskich, np. Wiśnicza, Krakowa, Nidzicy, rzeźba, projektowanie mebli, budowa instrumentów muzycznych.

Artysta zmarł 29 maja 2009 r. w Bochni i jest tu pochowany.

Prace Józefa Mularczyka spotkać można w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych w Polsce i poza granicami naszego kraju. Znajdują się one m.in. w Austrii, Australii, Holandii, Kanadzie, Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA. W 2010 r. były eksponowane na wystawie w Pałacu Sztuki w Krakowie.

Urszula Mularczyk urodziła się 7 czerwca 1977 r. w Kłaju. Ukończyła studia magisterskie na wydziale matematyki Akademii Podlaskiej oraz uzyskała dyplomy specjalisty w zakresie administracji systemami i grafiki komputerowej na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Obecnie mieszka i tworzy w Bochni.

Jako wnuczka artysty-malarza, Józefa Mularczyka, od najmłodszych lat miała kontakt ze sztuką. Z ciekawością przyglądała się pracy dziadka, podpatrywała technikę i sposób patrzenia na świat. Swoje pierwsze dwa obrazy olejne namalowała w wieku 13 lat („Tulipany” i „Nasturcje”).

Prace Urszuli po raz pierwszy zostały wystawione przy okazji wystawy malarstwa Józefa Mularczyka w bocheńskiej bibliotece w 1995 r. Dwa lata później doczekała się pierwszej samodzielnej wystawy zatytułowanej „Kolory ciszy” w Bibliotece Gminnej w Kłaju, a w 1998 r. w Miejskim Domu Kultury w Bochni. W 2006 r. ponownie wzięła udział w wystawie dzieł dziadka, w galerii Willi Orla w Zakopanem.

Jej rozwijający się talent zwrócił uwagę wybitnego krakowskiego historyka sztuki, prof. dr hab. Jana Samka, który poprosił o wykonanie ilustracji do dwóch opracowań naukowych, „Bielsko – katedra św. Mikołaja i kościół św. Stanisława biskupa” (1999) oraz „Sarmacko-szlacheckie koncepty w sztuce polskiej epoki baroku” (2006).

Urszula Mularczyk od urodzenia nie słyszy, lecz brak słuchu zaprocentował zwiększoną wrażliwością na piękno. Sztuki graficzne stanowią dla niej dodatkowy sposób komunikacji i wyrażenia siebie, utrudnionego przez niepełnosprawność. Jej ulubione techniki to grafika i suche pastele, lecz nie stroni też od malarstwa olejnego. Zajmuje się także fotografią i grafiką komputerową.