Rowerowe szlaki z solą w tle – konferencja w muzeum

W Muzeum w Bochni podsumowano projekt sieci szlaków rowerowych, związanych z solnym dziedzictwem tego regionu. Przedsięwzięcie nazwano Sal de Bochegna, zdobyto na nie dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego.

Sal de Bochegna połączy dwiema nitkami dwa szlaki międzynarodowe biegnąca równoleżnikowo: Bursztynowy Szlak, w rejonie Uścia Solnego, oraz Karpacki Szlak Rowerowy, biegnący w rejonie Czchowa. – Jeden z tych szlaków będzie się zaczynał w Uściu Solnym, prowadził będzie przez Bochnię, Nowy Wiśnicz, Lipnicę Murowaną, Iwkową do Czchowa. Drugi szlak zaczynałby się w Niepołomicach i prowadziłby przez Grodkowice, Gdów, Łapanów do Jodłownika na ziemi limanowskiej – mówi Krzysztof Pucek z PTTK, który był odpowiedzialny za koncepcję przebiegu trasy.

Andrzej Pacuła zwracał uwagę, że powiat bocheński i okolice mają niezwykły potencjał turystyczny. – Salina bocheńska ma niezmiernie bogate zasoby kulturowe. Są one skoncentrowane w części południowej – są to części kultury magnackiej: Wiśnicz czy Szlak Architektury Drewnianej o randzie światowej. A także część północna, która ma zupełnie inne elementy kulturowe, w bardzo dużym stopniu zachowaną kulturę włościańską i tak cenne elementy, jak dwór w Dołędze, który należy do najciekawszych zabytków w tej dziedzinie.

Istotą tego szlaku rowerowego powinno być to, żeby on stawał się traktem kulturowym, czyli tak naprawdę integrował przestrzennie obszar historycznej ziemi bocheńskiej, czyli historycznego oddziaływania Bochni jako ośrodka żupniczego i Wieliczki. Chodzi o to, żeby ten szlak łączył główne zasoby kulturowe i wpływał stymulująco na rozwój lokalnej gospodarki turystycznej – dodaje Andrzej Pacuła.

Jak mówi Adam Piskór, pomysłodawca projektu oraz autor wniosku do programu Małopolska Gościnna, projekt obejmował przeprowadzenie inwentaryzacji istniejących szlaków wraz z infrastrukturą pod kątem potrzeb turysty rowerowego. – Na bazie tej inwentaryzacji została przygotowana koncepcja sieci solnej magistrali rowerowej Sal de Bochegna, kompletna dokumentacja kartograficzna, krajoznawcza i techniczna szlaku, opracowano wstępną koncepcje zintegrowanego produktu turystycznego, ostatnim elementem było przedstawienie elementów identyfikacji wizualnej szlaku (logotypy, projekty map, przewodników turystycznych, tablic informacyjnych) – mówi Adam Piskór.

Projekt obejmuje 16 samorządów gminnych z 4 powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, wielickiego i limanowskiego. Budżet projektu to 21 750 zł, wysokość dofinansowania z urzędu marszałkowskiego dla muzeum to 18 tys. zł.