W muzeum: o placach miejskich w Bochni i Wieliczce

Ostatnie w tym roku Czwartkowe Spotkanie Muzealne poświęcone będzie placom miejskim w Bochni i Wieliczce. Co łączy i wyróżnia oba miasta na tle innych? O tym opowiedzą Danuta Krzysztofek i Jarosław Fraś z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce oraz Marek Materna z bocheńskiego muzeum.

Spotkanie pt. Place miejskie w Wieliczce i Bochni. Dzieje – funkcje – zabudowa – odbędzie się w najbliższy czwartek, 16 grudnia 2010 roku, o godzinie 17.30 w Sali Portretowej Muzeum

Place stanowią na ogół najbardziej charakterystyczny element przestrzeni miast. Decydują o ich charakterze i klimacie, nadają rytm, bądź tworzą swoisty kontrapunkt dla regularnego, nierzadko schematycznego układu przestrzennego. Pomimo swej uniwersalności są, w zależności od danego ośrodka, zróżnicowane pod względem wielkości i kształtu, pełnią też różnorakie funkcje: handlową, rekreacyjną, komunikacyjną, kulturalną, dekoracyjną.

Szczególnym rodzajem placów miejskich są rynki, które w momencie ich tyczenia zajmowały centralne miejsce w układzie przestrzennym. To tu – z założenia – koncentrować miało się niemal całe życie codzienne mieszkańców. W obrębie rynków wznoszono budynki urzędów, przeprowadzano procesy sądowe, koncentrował się handel, organizowano główne uroczystości polityczne, religijne i wojskowe. Dzieje rynków to zwykle dzieje całego miasta, poznawane dzięki ich historii, zachowanym dokumentom, planom bądź rycinom, lub dzięki badaniom archeologicznym – odkrywane niemal na nowo.

Bochnię i Wieliczkę wyróżnia na tle innych miast wykształcony już w momencie lokacji przemysłowy charakter nadany przez funkcjonującą w ich obrębie żupę. Miała ona także wpływ na dzieje i specyfikę ich rynków, których zabudowa i funkcje w pewnych okresach podporządkowane były niemal całkowicie kopalni soli.