Reklama

Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni ma już rok!

Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni ma już rok. Z tej okazji Jacek i Filip Kobiela zapraszają wszystkich na niedzielną wystawę, podczas której będzie można zobaczyć motyle latające na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy. Wstęp na niedzielny pokaz jest bezpłatny.

Muzeum mieszczące się przy ulicy Czackiego 9 to miejsce niezwykłe. Odwiedzając wystawę można przenieść się w różne rejony świata, za sprawą imponującego zbioru motyli gromadzonego na przestrzeni ostatnich 30 lat. Pierwsze okazy umieszczone w gablotach złowione zostały nawet 130 lat temu.

Muzeum Motyli w Bochni powstało dzięki Jackowi Kobieli – artyście, plastykowi, konserwatorowi dzieł sztuki – który rozpoczął zbierać motyle już w 1980 r. Jak mówi obcowanie z motylami, daje mu możliwość podziwiania ich niezwykłego piękna. – Człowiek powinien się otaczać pięknem i zwracać uwagę na to, że w świecie jest tyle rzeczy tak ładnych i niesamowitych – mówi o swojej fascynacji.

Zwiedzający muzeum mogą dowiedzieć się np. jak z gąsienicy poprzez kokon tworzy się dorosła forma motyla i jak poprzez barwę i kształt motyle bronią się przed drapieżnikami. Dodajmy, że w zbiorach muzeum znajduje się aż 4438 okazów motyli dziennych, jak i nocnych, żyjących na wszystkich kontynentach świata (z wyjątkiem Antarktydy), a także skorpiony, pająki, ptaszniki, modliszki, pluskwiaki, chrząszcze Polski i świata.

Pasję po ojcu przejął również syn Jacka Kobieli. – W motylach fascynuje mnie grafika: naturalna grafika, wytworzona przez naturę i kolory, jakie potrafi dobierać natura na naturalnym płótnie. Każdy gatunek motyli ma swój indywidualny kolor – to połączenie kolorów daje mu tę piękność – mówi Filip Kobiela.

Wstęp na niedzielną, rocznicową wystawę jest bezpłatny. Oprowadzanie po kolekcji odbywać się będzie 12 września o godzinie 11:00, 13:00, 15:00 i 17:00. Dodatkową atrakcją będzie wystawa Exlibris-ów dra Krzysztofa Kmiecia, poświęcona tematyce motylowej.