Międzynarodowe projekty bocheńskiej „Siódemki”

24. czerwca br. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 im. Jana Pawła II w Bochni odbyło się podsumowanie ponad dwuletniej pracy nad międzynarodowymi projektami.

W dobie Internetu i ożywionych kontaktów międzynarodowych szkoła stara się sprostać wymaganiom współczesnego świata, stawiając na wszechstronny rozwój ucznia, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności w zakresie języków obcych i technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Korzystając z takich narzędzi jak eTwinning uczniowie PSP nr 7 w Bochni mają możliwość nawiązywania wirtualnych kontaktów z rówieśnikami z innych krajów (takich jak Ghana, Włochy, Hiszpania, Finlandia, Bułgaria, Węgry, Słowacja, Wielka Brytania i wiele innych).

Szkoła włączyła się także w projekty partnerskie. Mając na uwadze dobro i rozwój uczniów naszej szkoły podejmujemy działania zmierzające do poznawania historii, języka i kultury innych krajów europejskich, w tym sąsiadów, a także utrzymywania trwałych przyjaznych więzi partnerskich w formie wymiany młodzieży – mówi Jolanta Struzik, dyrektor szkoły – Nasze pierwsze kontakty ze stroną ukraińską i niemiecką nawiązaliśmy podczas Dni Partnerstwa, które odbywały się w kwietniu 2008 r. w Bochni. Ich efektem jest deklaracja współpracy z Bad Saltzdethfurt oraz projekt Polsko-Ukraińskiej Współpracy Szkół „Razem w przyszłość – Разом в майбутнє” Bochnia – Borszczów (Борщів).

Celem projektu z Ukrainą jest wymiana młodzieży i popieranie różnorodnych form kontaktów, a także możliwość poznania wspólnego dziedzictwa. Jak dotąd udało się pomyślnie sfinalizować 5 etapów, w tym przyjazd dzieci ukraińskich do Polski (grudzień 2009) i wyjazd uczniów PSP nr 7 do Borszczowa na Ukrainie (kwiecień 2010).

Uczniom Siódemki szczególnie bliskie było kwietniowe spotkanie z partnerami. Dzieci miały okazję odwiedzić tereny niegdyś należące do Polski (Chocim, Kamieniec Podolski, Czerniowce, Lwów), poznać kulturę, sztukę i obyczaje ukraińskie, a także zawrzeć nowe międzynarodowe znajomości.

W lutym 2008 PSP nr 7 aplikowała o środki w ramach programu Comenius. Projekt zatytułowany „Nasze miasto w średniowieczu” uzyskał wysoką ocenę oraz dofinansowanie w wysokości 24 tys. euro. Partnerami bocheńskiej szkoły są ostatecznie Niemcy (Hannover), Włosi (Augusta, Sycylia) i Turcy (Aksaray).

Właśnie mija pierwszy rok realizacji tego przedsięwzięcia. Sądzę, że możemy być z siebie dumni – mówi Anita Twardosz, wicedyrektor szkoły i koordynator merytoryczny projektu – W przeciągu 6 miesięcy odbyliśmy dwie podróże do krajów partnerskich (Niemcy, Włochy), godnie przyjęliśmy w naszym mieście delegacje państw uczestniczących w projekcie, a nasi uczniowie włożyli ogrom pracy w zadania ustalone w harmonogramie realizacji.

Najważniejsze, że dzieciaki świetnie się przy tym bawią, wchłaniając wiedzę jak gąbki – dodaje Michał Bednarski, nauczyciel języka angielskiego, główny koordynator projektu – Nawet nie muszę ich namawiać do pracy. Sami przychodzą z głowami pełnymi ciekawych pomysłów, zarażając swym entuzjazmem nie tylko młodszych kolegów ale i niektórych nauczycieli.

Ukoronowaniem pracy są oczywiście wyjazdy zagraniczne. Jeszcze bardzo świeże są wspomnienia piątki szczęśliwców, którzy po przejściu procedury rekrutacyjnej udali się wraz z opiekunami na Sycylię.