Architektura obronna na ziemi bocheńskiej. Janusz Paprota opowie o formach warownych z różnych epok

Bocheńskie Towarzystwo Historii Militarnej zaprasza na prelekcję i prezentację multimedialną pt. „Architektura obronna na ziemi bocheńskiej. Od grodów do nowożytnych fortyfikacji.”, którą przedstawi Janusz Paprota autor m.in. najlepszej strony internetowej o historii bocheńszczyzny.

Na spotkaniu autor zaprezentuje przemiany w budownictwie obronnym jakie zachodziły na przestrzeni wieków na przykładzie grodów, zamków i dworów z terenu bocheńszczyzny.

Architektura militaris towarzyszyła naszym przodkom zarówno w czasach wojny jak i pokoju. Wrosła w bocheński krajobraz w formie tak wspaniałych dzieł jak zamek w Wiśniczu, czy znacznie prostszych, a przecież w swoim czasie równie ważnych, ziemnych wałów grodów czy drewnianych lub murowanych wież rycerskich. Są one specyficznymi dokumentami przeszłości, historii inżynierii i techniki, niemymi świadkami ludzkich dążeń do zapewnienia sobie bezpieczeństwa w niespokojnych czasach.

Jak mówi prelegent – W naszej wędrówce śladem form warownych z różnych epok poznamy najstarsze umocnienia naturalne i związane z nimi nazwy terenowe, przedstawimy średniowieczne fortalicje rycerskie, spróbujemy rozwiązać zagadkę murów obronnych Bochni oraz odkryć tajemnice „kocich zamków” i ich związków z husytami, zaglądniemy do arsenału zamku żupnego, a wreszcie zastanowimy się nad szansami obrony zamku i klasztoru w Wiśniczu przed potęgą szwedzką w 1655 r.

Spotkanie odbędzie się w piątek, 26 marca 2010 r. w „Domu Bochniaków”, Bochnia, Rynek 2, o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Janusz Paprota – z wykształcenia historyk, absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Nauczyciel historii i informatyki w Zespole Szkół Gminnych w Damienicach. Od wielu lat bada i popularyzuje historię regionu bocheńskiego. Autor cieszącego się uznaniem czytelników serwisu internetowego Historia Ziemi Bocheńskiej (www.bochenskie.republika.pl), szeregu artykułów publikowanych na łamach Kroniki Bocheńskiej i Ziemi Bocheńskiej oraz periodyku naukowego Rocznik Bocheński.

W sposób szczególny interesuje się średniowieczem i okresem staropolskim na bocheńszczyźnie, a zwłaszcza zabytkami dawnej sztuki obronnej.